За втора поредна година Административен съд – Ловеч се включи в Образователната програма „Съдебната власт – информиран избор и гражданско доверие. Отворени съдилища и прокуратури ” на ВСС и МОН, като участието му премина изключително успешно и при засилен интерес към дейността му. За първи път партньори на съда бяха две училища от гр. Ловеч – Профилираната езикова гимназия „Екзарх Йосиф I” и Профилираната природо-математическа гимназия. С учениците от ПЕГ „Екзарх Йосиф І” гр. Ловеч програмата се проведе в рамките на часовете по „Етика и право” в Х клас, а от ПМГ Ловеч в обучението участваха ученици от XI-те класове. Лекторите съдия Габриела Христова и съдия Любомира Кръстева поднесоха на младежите теми, обхващащи Конституцията на Република България, професията „Съдия“, структурата на съдебната система, функциите на съдебната власт, разделението на властите, ВАС и административните съдилища – компетентност и функции, административното правосъдие – що е административен акт, административно нарушение и административно наказание, правата им като граждани на ЕС и съдебни процедури с участието на деца. Темите бяха разпределени в по десет лекционни курса за всяко от училищата-партньори.
Лекциите предизвикаха интереса на младите хора както с мултимедийните презентации, така и с множество примери от практиката на Административен съд – Ловеч, които им помогнаха по-добре да разберат спецификите в работата на отделните органи на съдебната система и в частност на административните съдилища. С интересни примери бяха обяснени на учениците приликите и разликите между престъпление и административно нарушение и същността на административния правен спор. Младежите се запознаха с правилата, произтичащи от европейското законодателство, които трябва да се спазват като граждани на Европейския съюз, както и правата, които предоставят съюзните актове и основополагащия такъв – Конвенцията за защита на правата на човека и основните свободи. На учениците беше разяснено действието на редица международни актове, насочени и към децата, каквато е Конвенцията за правата на детето на ООН, и правата на всяко дете, които тя прокламира. Голям интерес предизвикаха раздадените на учениците „Конвенция за правата на детето“ на ООН и джобен формат книжка „Моите основни права в Европейския съюз“. Коментирани бяха казуси по предприети мерки за закрила на деца – жертва на физическо, психическо и емоционално насилие, като лекторите дадоха конкретни примери от практиката на съда. Учениците научиха кои са институциите, към които могат да се обърнат в случаите, когато са застрашени или нарушени техните права и законни интереси.
След представянето на всяка от темите, лекторите отговориха изчерпателно на многобройните въпроси на младежите. Поднесената информация предизвика активното участие и оживена дискусия сред младите хора, които изразиха желание да посетят и съдебни заседания, за да се запознаят на практика с наученото. Пред учениците бе извършено разпределяне на постъпилите дела чрез Централизираната система за случайно разпределение на ВСС. На младите хора бе предоставена възможност да облекат съдийски и прокурорски тоги и да влязат в ролите на магистрати. В края на лекционния курс на всички участници тържествено бяха връчени удостоверения за участие в Образователната програма, изготвени по образец, предоставен от Висшия съдебен съвет.
Чрез успешното провеждане на Образователната програма сред учениците, Административен съд – Ловеч постигна поставените цели за разширяване и обогатяване правните познания на младите хора, повишаване степента на спазване на законите и на общественото доверие към органите на съдебната власт, както и запознаване с правата и задълженията на гражданите и възможностите на съдебната система за отстояване на правовия ред в Република България.
|