Тричленен състав на Върховния административен съд отхвърли жалбата на Община Шумен срещу чл. 12, ал. 1, изречение второ от Наредба № РД-02-20-6 от 24.04.2012 г. за издаване на удостоверения въз основа на регистъра на населението, издадена от министъра на регионалното развитие и благоустройството и министъра на правосъдието.
Оспорената разпоредба регламентира вписването на наследниците в удостоверението за наследници, като се изисква в случай, че някой от наследниците е починал, то неговите наследници да се вписват с подномер, а в колона „съпруг/родство” се вписва съпруг/а или родствената връзка между починалия наследник и неговите наследници. Съгласно чл. 11, ал. 5 от Наредба № РД-02-20-6 от 24.02.2012 г. в удостоверението по чл. 9 длъжностното лице вписва всички живи и починали наследници, определени съгласно Закона за наследството. В този смисъл е и разпоредбата на чл. 11, ал. 2 от Наредба № РД-02-20-6 от 24.04.2012 г. Съгласно изискванията й за определяне на наследниците по закон длъжностното лице прави пълна проверка в регистъра на населението, а когато е необходимо - и в регистрите на актовете за гражданско състояние.
Върховните съдии от тричленния състав приемат, че оспорената разпоредба не е в нарушение на закона. Когато наследниците по закон към момента на издаване на удостоверението са починали, то следва да се впишат техните наследници, но с подномер. Това обаче не означава, че те се вписват като наследници по закон на наследодателя, за който се издава удостоверението. Затова те се вписват с подномер, защото не са наследници по закон на наследодателя, за който се издава удостоверението.
Решението по административно дело № 7477 ОТ 2020 г. може да бъде обжалвано пред петчленен състав на ВАС в 14-дневен срок.
|