Върховният административен съд остави в сила решението по административно дело № 16/2023 г. на Административен съд – Бургас, с което е отхвърлена жалбата на „Хулио-тур-с“ АД против заповед № 8-Z-1236/13.12.2022 г. на кмета на община Созопол. С нея на дружеството е наредено да бъдат премахнати 25 броя ваканционни бунгала и санитарен възелв местност Мапи, Сопозол. Незаконните постройки се намират в близост до плаж Каваци.
Върховните магистрати приемат изцяло мотивите на първоинстанционния съд. По делото не е установена по несъмнен начин годината на изграждането на процесните бунгала.
Разрешението за строеж е издадено за временно строителство - на основание чл. 120 от Правилника за прилагане на Закона за териториално и селищно устройство (ППЗТСУ отм.). За тези обекти е приложим режима по § 50а от Закона за териториално и селищно устройство (ЗТСУ отм.). Съгласно този текст разрешенията за строеж и одобрени проекти за постройки, изградени върху държавни и общински терени, без да са предвидени в действащите подробни градоустройствени планове (ПУП), но допустими като временно строителство по реда на отменената ал. 4 на чл. 120 от ППЗТСУ (с Постановление № 500 на МС от 1997 г. /ДВ, бр. 6/1998 г.), към момента на разрешаването им, губят действие по право с изтичане на срока, за който са разрешени, но не по-късно от три години от влизане в сила на изменението и допълнението на ППЗТСУ. Поради това след изтичане на цитирания гратисен период /20.01.2001г./, процесния строеж, дори да разполага със строителни книжа по този ред, е подлежал на премахване като незаконен. За него не са установени и предпоставките по § 17 от ПР на ЗУТ, тъй като е извършен в земеделска земя, без предназначението й да е било променено, и не му е придаден траен устройствен статут. Следователно при всяка от изследваните хипотези бунгалата се квалифицират като незаконен строеж по смисъла на чл. 225, ал. 2, т. 2 от ЗУТ и подлежат на премахване.
Решението на ВАС е окончателно.
|