• RSS Icon
  • 28.3.2026 0:04
  • Контакти
  • Начало
  • Новини
  • За ВАС
  • Съдебна практика
  • Полезно
  • Справки
  • Издания
  • Новини и инициативи
  • Медиите за ВАС
  • Проекти
  • Архив новини
  • Друго
НОВИНИ

ВАС остави без разглеждане жалбата на Владимир Николов, свързана с отстраняването му като ръководител на Окръжна прокуратура - Плевен



Върховният административен съд (ВАС) остави без разглеждане жалбата на Владимир Николов, прокурор в Окръжна прокуратура - Плевен срещу допуснато предварително изпълнение на решение по т. 2 от протокол № 5 от заседание на Прокурорска колегия на ВСС, проведено на 18.02.2026 г. Със същото определение ВАС прекратява производството по административно дело № 2105 от 2026 г.
С процесното решение на Прокурорска колегия на ВСС на Владимир Николов е наложено дисциплинарно наказание "освобождаване от длъжност като административен ръководител“ на Окръжна прокуратура - Плевен.
Върховните магистрати приемат, че за да е допустимо искането за спиране на допуснатото със закон предварително изпълнение е необходимо жалбоподателят да е оспорил акта по съдебен ред и по оспорването му да има образувано съдебно дело. Тази предпоставка за допустимост на искането не се установява от данните по настоящото производство пред ВАС към момента на подаване на искането за спиране - 18.02.2026 г., както и към момента на образуване на настоящото производство по делото пред ВАС - 23.02.2026 г. Същото е образувано по подадената от Владимир Николов жалба само срещу допуснато предварително изпълнение на решение по т. 2 от протокол № 5 от заседание на Прокурорска колегия на ВСС, проведено на 18.02.2026г.
Съдeбният състав приема, че жалбата е и недопустима, тъй като към датата на сезирането на съда с искането за спиране на оспореното решението на ПК на ВСС, административният акт вече е изпълнен. Тогава, когато преди сезирането на съда органът, въз основа на допуснатото предварително изпълнение, е изпълнил акта, искането е лишено от предмет.Такава е и съдебната практика на ВАС.
Изложеното води до извод за недопустимост на искането, което следва да се остави без разглеждане от съда. В този смисъл е цитирана съдебна практика на петчленен състав на ВАС.
Определението по административно дело № 2105 от 2026 г. подлежи на обжалване пред 5-членен състав на ВАС.
Върховен административен съд

София 1301
бул."Александър Стамболийски" 18
Телефони за връзка:
(02) 9404111; 9404249; 9404345
Факс: (02) 9404132
  • Ведомствени жилища
  • Бланки и формуляри
  • Полезни връзки
  • Конкурси
  • Профил на купувача
  • Правна рамка
Проектът е осъществен с финансовата подкрепа на Оперативна програма "Административен капацитет", съфинансирана от Европейския съюз чрез Европейския социален фонд
Правата върху информацията в този уеб-сайт са на Върховния административен съд