Конкурсът се провежда на два етапа, всеки от които приключва с протокол за оценяване:
1. Първи етап – писмен изпит под формата на казус, с поставени контролни въпроси по казуса.
2. Втори етап – устен изпит по утвърдения конспект.
ПЪРВИ ЕТАП – писмен изпит под формата на казус
Писменият изпит е анонимен. На него се проверяват уменията на кандидатите за практическо прилагане на теоретическите знания, чрез решаване на казус.
Продължителността на изпита ще бъде четири астрономически часа.
Изпитът започва в 10:00 часа, като кандидатите следва да се явят в залата тридесет минути по-рано, а именно в 9:30 часа.
На изпита не се допускат кандидати с мобилни телефони, лаптопи, таблети, хендсфри, смарт часовници и други технически средства. Устройствата се оставят на съхранение при комисията до напускането на залата. При констатирано нарушение на това изискване, конкурсната комисия отстранява кандидата, като затова се съставя протокол.
Всеки кандидат предоставя на комисията личната си карта и се подписва в присъствен списък. На всеки кандидат се предоставя голям плик с подпечатани листа и малък плик с лист за името. Писменият изпит започва в 10:00 часа. За провеждане на писмения изпит конкурсната комисия изготвя три казуса, всеки с по четири контролни въпроса, свързани с казуса, запечатани в плик, като гърба на плика се подписва от всички членове на конкурсната комисия. Кандидат от залата тегли конкурсния казус, като членовете на конкурсната комисия разпечатват и останалите пликове пред кандидатите. Изтегленият казус се размножава и се раздава на кандидатите.
Кандидатите могат да пишат само с химикал със син цвят на подпечатаната страна на белите листа. Номериране на страниците се допуска в горния десен ъгъл, като печатът остава в долния десен ъгъл. В беловата не се допускат корекции, зачертавания, поставяне на знаци или други символи, които могат да доведат до съмнения относно анонимността на писмения изпит. По време на писмения изпит могат да се използват само нормативни актове, без коментар или съдебна практика, и без направени отбелязвания в тях и забележки. Проверка за съответствие с това изискване се извършва от квесторите преди началото на изпита. Кандидатите не могат да използват учебници, коментари, теоретични разработки, тълкувателни и съдебни решения и постановления. При установени случаи на преписване или подсказване, както и при неспазване указанията на комисията, кандидатът ще бъде отстранен от по-нататъшно участие в конкурса, за което се съставя протокол.
Изложението на кандидатите следва да включва мотивирано решение по поставения казус и отговор на контролните въпроси.
След приключване на работа или изтичане на четирите астрономически часа, всеки кандидат следва да попълни личните си данни и положи саморъчен подпис на предоставения лист, който да запечата в малкия плик. В големия плик се поставя казусът, беловата, черновата и малкия запечатан плик. Големият плик се запечатва пред комисията и се предава срещу подпис в присъствения списък. Излизането на кандидатите от залата по време на писмения изпит няма да се допуска преди изтичане на два часа след обявеното начало на изпита. След това се допуска след разрешение на конкурсната комисия при обективна необходимост, придружен от квестор.
Писмените работи се оценяват при запазване пълната анонимност на кандидатите. Разкриването на самоличността на кандидатите (отварянето на малките пликове) се осъществява след приключване на проверката на писмените работи на всички кандидати и поставяне на оценките от членове на комисията. За целта конкурсната комисия, на случаен принцип, разпечатва големите пликове и изписва еднакъв номер на малкия плик, големия плик и на писмената работа. Малките пликове остават на съхранение в каса при главния счетоводител, а големите пликове заедно с писмените работи остават в комисията за оценяване.
Оценяването на кандидатите се извършва от всеки един член на комисията, независимо един от друг, по шестобалната система от 2 до 6 с точност до 0,50. Оценката си всеки член на комисията поставя в “Карта за оценка”. Резултатът от писмения изпит на всеки кандидат е средноаритметичен сбор от оценките на членовете на конкурсната комисия.
След приключване на оценяването конкурсната комисия проверява целостта на малките пликове, разпечатва ги, идентифицира писмените работи и нанася оценките.
Въз основа на проведения писмен изпит комисията оформя протокол с резултатите на допуснатите до устен изпит кандидати. Протоколът с резултатите, ведно с казуса и верните отговори се публикуват незабавно на интернет страницата на съда.
ВТОРИ ЕТАП – устен изпит по утвърдения конспект.
До този етап се допускат кандидатите, получили оценка равна или по-висока от „много добър 4.50” от писмения изпит. Във втория етап се проверяват теоретичните познания на кандидатите, въз основа на утвърдения конспект. Всеки кандидат изтегля по два въпроса.
Оценяването на кандидатите се извършва от всеки един член на комисията, по шестобалната система от 2 до 6 с точност до 0,50. Оценката си всеки член на комисията поставя в “Карта за оценка”. Резултатът от устния изпит на всеки кандидат е средноаритметичен сбор от оценките на членовете на конкурсната комисия.
Въз основа на проведения устен изпит комисията оформя протокол с резултатите на кандидатите от устния изпит. Протоколът се публикува незабавно на интернет страниците на съда.
ОКОНЧАТЕЛЕН РЕЗУЛТАТ:
Окончателният резултат на всеки кандидат е аритметичен сбор от резултатите му, получени от писмения изпит и от устния изпит.
Окончателните резултати на кандидата се оформят във формуляр.
Въз основа на проведения конкурс комисията оформя протокол с резултатите от него и класира кандидатите.
При равен резултат на класираните кандидати,
предимство има кандидатът с по-висока средноаритметична оценка от държавните изпити. При равен резултат се взема предвид средният успех през курса на следването.
Протоколът с крайния резултат от конкурса се предоставя на председателя на Върховния административен съд и се обявява на интернет страницата на съда.
Настоящите правила са приети с Протокол № 2/20.09.2023 г. от комисията, назначена със заповед № РД-06-264 от 05.09.2023 г. на председателя на Върховния административен съд за провеждане на конкурс за длъжността „съдебен помощник“ във ВАС.
|