СТАТИИ, АНАЛИЗИ, КОМЕНТАРИ
НОВИТЕ ПОЛОЖЕНИЯ В УРЕДБАТА НА
ОТГОВОРНОСТТА НА ЮРИДИЧЕСКИТЕ ЛИЦА ЗА ПРЕСТЪПЛЕНИЕ
Ралица Илкова
С влизане в сила на Закона за изменение и допълнение на Закона за административните нарушения и наказания (ЗИДЗАНН), обн., ДВ, бр. 81/2015 г., в сила от 21.11.2015 г., беше реформиран сериозно институтът по чл. 83а и следващите ЗАНН, регламентиращ материалноправните предпоставки и процедурата за реализация на имуществената отговорност на юридическите лица, които са се обогатили или биха се обогатили от осъществен състав на престъпление – българския еквивалент на наказателната отговорност на юридическите лица, уредена в редица чужди правни системи.
Съгласно посоченото в мотивите към законопроекта с изменението се цели, от една страна,
да бъде усъвършенстван режимът, уреден в глава ІV, чл. 83а и следващите от ЗАНН, за реализация на отговорността на юридическите лица, в случай че са се обогатили или биха се обогатили в резултат на извършено престъпление, а от друга –
да се отговори на отправените препоръки към Република България с доклада по фаза 3 на Работната група за борба с подкупването на чужди длъжностни лица към Организацията за икономическо сътрудничество и развитие (ОИСР) и
в резултат на прегледа за съответствие на българското законодателство с разпоредбите на Конвенцията на ООН срещу корупцията (КООНК). Констатирани са и празноти в нормативната уредба.
ГОСПОДСТВАЩО ПОЛОЖЕНИЕ В КОНКУРЕНТНОТО ПРАВО
Денчо Славов
Господстващото положение на пазара е правно понятие, което се използва в различни институти на обективното право на защита на конкуренцията. То е свързано с икономическото явление, обозначавано с термините пазарна сила, пазарна власт, пазарна мощ. В съобщение на Комисията на ЕС от 1998 г. относно вертикалните ограничения пазарната сила на едно предприятие е определена така: едно предприятие притежава пазарна сила, ако то е способно да влияе по един значителен начин върху продажните цени и ако, практикувайки най-високи цени на конкурентно ниво, то може поне в кратък срок да реализира изключителна полза. Пазарната власт е икономическа власт върху съответния пазар. Затова понякога в конкурентното право се използва и терминът икономическа сила. Пазарната власт може да се упражнява индивидуално или колективно.
ТЪЛКУВАТЕЛНИ РЕШЕНИЯ НА ОБЩОТО СЪБРАНИЕ НА КОЛЕГИИТЕ ОТ ВЪРХОВНИЯ АДМИНИСТРАТИВЕН СЪД
ТЪЛКУВАТЕЛНО РЕШЕНИЕ
№ 1
от 18.05.2016 г. по т.д. № 3/2015 г.
РЕШЕНИЯ И ОПРЕДЕЛЕНИЯ НА ВАС
Първа колегия
Втора колегия
|