СТАТИИ, АНАЛИЗИ, КОМЕНТАРИ
КОНСТИТУЦИОННО ПРАВОСЪДИЕ В СФЕРАТА НА ПУБЛИЧНИТЕ ФИНАНСИ
проф. Иван Стоянов
Най-съществената новост на съвременния конституционализъм в новите демокрации от ЕС е въвеждането на конситуционни съдилища (известен като европейски модел на конституционно правосъдие, създаден от австрийския юрист H. Kelsen) като гарант на върховенството на Конституцията и правата. Конституционните юрисдикции в новите демокрации от ЦИЕ понякога се определят като една от „щастливите изненади“. Това, което впечатлява, е бързината, с която тези конституционни юрисдикции успяват да извоюват за себе си значителен конституционен авторитет и да започнат да играят важна роля в политическите, икономическите и обществените реформи в съответните страни – нещо, което отнема десетилетия на техните западноевропейски аналози.
Съдебният контрол за конституционност е предмет на оживени дискусии през последните години. Но специално контролът за конституционност на финансовите закони все още не е бил предмет на самостоятелно изследване във финансовоправната и данъчноправната литература. Според нас остава открит въпросът за „стандартите, от които следва да се ръководят съдиите, когато разчитат конкретния смисъл в нравствено натоварените конституционни разпоредби“.
СПОРНИ ХИПОТЕЗИ НА СПИРАНЕТО И ПРЕКЪСВАНЕТО НА ДАВНОСТТА ПО ДОПК
Стефан Тихолов
Ако и въпросите относно спирането и прекъсването на давността за данъчни задължения по ДОПК да са намерили своята изрична нормативна уредба, а и да са достатъчно коментирани в теорията и в съдебната практика, безспорно съществуват хипотези, които могат да намерят различни юридически разрешения.
По-долу ще бъдат разгледани две спорни хипотези на спирането и прекъсването на давността по ДОПК. Първата хипотеза е коментирана в съдебната практика, но, мисля, че все още не е получила своето еднозначно разрешение. Втората хипотеза не е изрично уредена в ДОПК, но нейният „първообраз” е добре познат на гражданското право – признаването на вземането от длъжника прекъсва давността. Дали тя ще бъде възприета в ДОПК е въпрос на законодателна воля.
РЕШЕНИЯ И ОПРЕДЕЛЕНИЯ НА ВАС
Първа колегия
Втора колегия
|