СТАТИИ, АНАЛИЗИ, КОМЕНТАРИ
ПРОМЕНИ В АДМИНИСТРАТИВНОТО И КОНСТИТУЦИОННОТО ПРАВОСЪДИЕ - АКТУАЛНИ ВЪПРОСИ
Проф. д-р Дарина Зиновиева
Промените в административното и конституционното правосъдие са подложени напоследък на засилен диспут. Основни въпроси в конституционното правосъдие са дали да се разшири възможността за сезиране на Конституционния съд, в допълнение към правния режим в момента, какъв да бъде кръгът на правоимащите лица, предметният обсег на делата. Предмет на дискусия в административното правосъдие е създаването на Централен административен съд. Фокусът на темата е статутът на юрисдикцията, както и материалноправните условия и процесуалният ред при повдигане на спор.
Отбелязваме, че настоящата статия има за цел доктринерно изследване на основните въпроси, с мнение за проблемите, които биха се решили, както и за проблемите, които могат да се създадат. Оттук и позицията ни, че изменения от съществено значение за организацията в правораздаването следва да бъдат подложени на дебат от страна на практикуващи магистрати, административни ръководители в съдебната система, доктрина.
ОРГАНИЗАЦИЯ НА СЪДЕБНАТА СИСТЕМА И СТАТУТ НА СЪДИИТЕ В КРАЛСТВО НИДЕРЛАНДИЯ
Аглика Адамова
Българската правосъдна система е активно критикувана за големия брой съдии на глава от населението, от една страна, и за ниската им ефективност, от друга страна. Настоящата статия не си поставя амбициозната цел да открие причината, пораждаща тези критики, нито да даде рецепта за нейното премахване. Независимо от това, сравнителното изучаване на различни правни системи е полезно в много аспекти, когато се търсят модели и пътища за реформи.
Реформа наскоро бе осъществена в нидерландската правосъдна система. Проблеми обаче съществуват дори в държава като Кралство Нидерландия. Тяхното разрешаване се търси на рационално ниво, без да се допуска намеса на политиката в съдебната власт. Едновременно с това съдиите в Нидерландия имат ясна позиция относно собствения си статут и своята роля по пътя на реформите, като не забравят и защитата на своите трудови права.
ПОСЛЕДОВАТЕЛНОСТ И ПРЕДВИДИМОСТ
Д-р Младен Младенов
Принципът на последователност и предвидимост е валиден във всички проявления на правото. Това произтича от съдържателната страна на самото право – да бъде общовалиден регулатор на обществените отношения. За да изпълнява тази основна своя функция, правото трябва да има стабилност на въздействието си. Двата аспекта на принципа са неделими поради тяхното единно и съвместно действие. Сами по себе си, те имат различна темпорална характеристика.
Най-общо казано, последователността се изразява в същия правен резултат към последващи актове/действия при сходна фактическа обстановка и при непроменени правни норми. Тоест очакванията на правния субект, че ще има същите права, задължения и/или отговорности при последваща аналогична правна картина, не би трябвало да бъдат излъгани от правната система като цяло. Налага се изводът, че от гледна точка на времевото развитие на последващите правоотношения последователността се свързва с настоящ или бъдещ период, съотнесен към предишен такъв.
ФОРМАТА – ИЗИСКВАНЕ ЗА ЗАКОНОСЪОБРАЗНОСТ НА АКТОВЕТЕ ЗА УСТАНОВЯВАНЕ НА ДАНЪЧНИ ЗАДЪЛЖЕНИЯ
Д-р Красимир Мутафов
В областта на данъчното право се издават различни видове актове, чрез които оправомощените по силата на закона органи на специализираната финансова администрация /НАП, дирекции или отдели „Местни данъци и такси” към общините/ определят данъчните задължения на лицата. Така например освен по-широко известните на обществеността ревизионни актове, органите на НАП, както и тези в дирекциите „Местни данъци и такси” към общините издават още и актове за установяване на задължения по реда на чл.106 и чл.107 от ДОПК.
Независимо че са вид индивидуални административни актове, за да породят предвидените в закона правни последици, актовете за установяване на данъчни задължения /АУДЗ/ задължително трябва да отговарят на изискванията за законосъобразност, регламентирани в нормата на чл.146 от АПК. Изискването за спазване на формата е едно от условията за спазване на законосъобразността на АУДЗ. Формата е тази, която определя какво трябва да съдържа един индивидуален административен акт, за да бъде законосъобразен.
ТЪЛКУВАТЕЛНИ ПОСТАНОВЛЕНИЯ НА ОБЩОТО СЪБРАНИЕ НА КОЛЕГИИТЕ ОТ ВЪРХОВНИЯ КАСАЦИОНЕН СЪД И ВЪРХОВНИЯ АДМИНИСТРАТИВЕН СЪД
ТЪЛКУВАТЕЛНО ПОСТАНОВЛЕНИЕ № 1/27.02.2015 г. по т.д. № 1/2014 г.
РЕШЕНИЯ И ОПРЕДЕЛЕНИЯ НА ВАС
Първа колегия
Втора колегия
|