СТАТИИ, АНАЛИЗИ, КОМЕНТАРИ
ПЪРВОТО ИЗСЛЕДВАНЕ НА ПРОЦЕСУАЛНИТЕ АСПЕКТИ НА КОНФЛИКТА НА ИНТЕРЕСИ ОТ ГЛЕДНА ТОЧКА НА СЪДЕБНАТА ПРАКТИКА
Марина Михайлова,
съдия в V отд. на ВАС
Необходимостта от разглеждането на конфликта на интереси от гледна точка на правоприлагането произтича от наличието както на сравнително нов закон за конфликт на интереси, така и от неголемия обем на установени случаи на конфликт на интереси с влезли в сила административни актове или влезли в сила съдебни решения. Различията в тълкуването на нормите на ЗПУКИ от страна на Комисията и от друга - от Административен съд София-град и Върховния административен съд, който е оправомощен по силата на ЗСВ да уеднаквява съдебната практика на административни съдилища в страната. Необходимото време за провеждане на административното производство и съдебният контрол /който е в две съдебни инстанции/ все още не е достатъчно, за да бъде направен пълен и обективен анализ на съдебната практика по новата процедура, при различните законови хипотези на установяване и предотвратяване на конфликт на интереси и да се стигне до нейната еднаквост.
ДАНЪЧНИ ЗАКОНИ - КРИТИЧЕН ПОГЛЕД
ЮРИСПРУДЕНЦИЯ
Проф. д-р Иван Г. Стоянов
ЗАКОН ЗА ДАНЪЦИТЕ ВЪРХУ ДОХОДИТЕ НА ФИЗИЧЕСКИТЕ ЛИЦА
Заглавието на труда предполага връзка между три елемента: данъчноправна доктрина, данъчно законодателство, правосъдие по данъчни дела. Данъчните закони пораждат много и сложни проблеми. Те заслужават да бъдат предмет на самостоятелно монографично изследване. Тук само поставяме някои от тях.
През последните 25 години наред с обновяването и хармонизирането на българското данъчно законодателство с данъчното законодателство на ЕС продължават и „досадните” изменения на данъчните закони. „Досадни”, защото са не само постоянни, но и защото не водят до необходимото качество на уредбата на данъчните отношения /доказателство за това са данък „колиба”, данък „чипс”, данък „градинка”, данък „уикенд” и пр. Новата ал. 6 на чл. 27 ЗДДС /ДВ, бр. 95 от 2015 г., в сила от 01.01.2016 г./ ще породи доста спорове в практиката по прилагане на този закон./. Това затруднява както съдебните и административните органи при неговото прилагане, така също бизнеса и гражданите, а не на последно място и обучението на студентите юристи и финансисти по данъчно право. Целта на настоящото изследване е, от една страна, да пренастрои мисленето на гражданите и бизнеса от крайностите „няма да плащам данъци!” в оптималното „да плащам само това, което изисква законът!” /Симеон Симов/; от друга страна, да смекчи, доколкото е възможно, отрицателното въздействие на динамиката на нашето данъчно законодателство. Най-често критиките на бизнеса към данъчното законодателство са насочени именно към постоянните изменения и допълнения на данъчните закони. Сложността на материята, обемът и динамиката на данъчното законодателство изискват определени ориентири за правилното разбиране на основните понятия и принципи на данъчното право и правилното тълкуване на данъчните закони.
РЕШЕНИЯ И ОПРЕДЕЛЕНИЯ НА ВАС
Първа колегия
Втора колегия
|