СТАТИИ, АНАЛИЗИ, КОМЕНТАРИ
Върховният административен съд откри своя страница в Интернет
Роза Георгиева - пресаташе на ВАС
Спорни въпроси в административното съдопроизводство: други заинтересовани лица; подсъдност при делегирани правомощия; обезпечително производство
Проф. д-р Емилия Къндева
Статията разглежда три въпроса на дискусионна съдебна практика на Върховния административен съд: другите заинтересовани лица; подсъдност при делегирани правомощия и обезпечително производство. В трите случая липсва достатъчна законова уредба, което предизвиква нееднакво тълкуване и прилагане на процесуалните правила. На основата на анализ на Закона за административното производство, Закона за Върховния административен съд, Гражданския процесуален кодекс и решенията на Върховния административен съд се правят съответно следните изводи: 1) Заинтересованите от изхода на делото други лица трябва да уведомят съда, че желаят да встъпят в производството и трябва да бъдат конституирани като страни в процеса с определение на съда. 2) Органът, който е издал административния акт в резултат на делегирането, е компетентният орган по смисъла на закона. 3) Няма законова пречка в общото производство по ЗАП и ЗВАС да бъде допуснато обезпечително производство по ГПК, ако оспорваният административен акт е бил изпълнен.
Основни предизвикателства и правни въпроси при решаване на съдебни спорове, свързани с избори, пред които са изправени съдебните системи на новосъздадените демокрации
Ваня Пунева
съдия в III отделение на ВАС
Изборите са важен фактор за развитието на демокрацията и държавата. Юридическата характеристика на изборите се обуславя от характера на избирателното законодателство и от юридически създадените и гарантираните условия и ред за свободно произвеждане на изборите.
В последните години избирателното законодателство се усъвършенства в съответствие със закономерностите за развитието на обществото.
Съществен момент в новото избирателно законодателство е възможността да се издигат неограничен брой кандидати и това е един от определящите моменти в усъвършенстването на избирателното право в направление на неговото демократизиране.
Непрекъснатото развитие и усъвършенстване на обществото ни в годините на демократични промени налага и честа промяна на избирателните закони.
Активното избирателно право на гражданите е защитено чрез административни и съдебни процедури, предвидени във всеки избирателен закон.
Анализът на избирателните закони установява различен по обхват и обем съдебен контрол върху актовете на избирателните комисии.
Предвиденият в избирателните закони съдебен контрол в най-голяма степен е доказателство за демократизирането на съвременното общество и държава и за демократичното развитие на правната ни система.
Новите разпоредби в НК за противодействие срещу подкупа
(продължение от брой 1/2002 г.)
Доц. д-р Румен Владимиров
РЕШЕНИЯ И ОПРЕДЕЛЕНИЯ НА ВАС
РЕЦЕНЗИЯ
ИЗЛЕЗЕ ОТ ПЕЧАТ: „Записки по административно правосъдие“ от проф. д-р Емилия Къндева
УКАЗАТЕЛ НА РЕШЕНИЯТА И ОПРЕДЕЛЕНИЯТА
|