СТАТИИ, АНАЛИЗИ, КОМЕНТАРИ
Съдебна практика на Върховния административен съд по Закона за обществените поръчки
Нина Докторова, съдия в IV отд. на ВАС
Законът за обществените поръчки (ЗОП) е нов закон. Това е вторият закон, който определя условията и реда за възлагане на обществените поръчки. Първият - Закон за възлагане на държавни и общински поръчки, обнародван в ДВ, бр. 9/1997 г., след сравнително краткото си съществуване е отменен с влизането в сила на Закона за обществените поръчки.
След обнародването на Закона за обществените поръчки в ДВ, бр. 56/22.06.1999 г., той е изменян и допълван четири пъти.
Голямата промяна в закона е обнародвана в ДВ, бр. 43/26.04.2002 г. С настоящото изложение ще бъдат маркирани само тези промени, които представляват по-голям интерес от професионална страна по въпроси, поставяни на вниманието на Върховния административен съд при извършвания съдебен контрол за законосъобразност върху актовете на административните органи, постановявани по реда на закона.
Правна същност на Националния рамков договор по Закона за здравното осигуряване
Доц. Дарина Зиновиева, д-р по право
Авторката на статията доц. Дарина Зиновиева разглежда Националния рамков договор, регламентиран за първи път у нас в Закона за здравното осигуряване през 1998 г. Анализът на неговата правна същност се налага по няколко практически причини:
– възможно ли е обжалване на НРД от заинтересовани правни субекти;
– какъв акт е НРД според българското право, каква отраслова принадлежност и каква подсъдност има;
– кои актове са подчинени на съдържанието на НРД и по какви правно-логически причини;
– каква е правната същност на договорите, изработвани на основание НРД и сключвани с изпълнителите на медицинска помощ;
– каква е подсъдността на тези договори и каква е отрасловата им принадлежност;
– какъв е правният характер на "санкционирането" на изпълнителите на медицинска помощ, при нарушение на договорите им и респективно на НРД.
Доц. Дарина Зиновиева разглежда няколко хипотези, в посока на които би могло да се разсъждава, за да стигне до съответните изводи и да ги обоснове с аргументи:
– НРД е административен договор;
– НРД е недържавен източник на правото – "нормативен акт";
– НРД е облигационен договор;
– НРД е специфичен акт от преддоговорен етап – "оферта".
Относно „полицейското задържане“ и съдебния контрол върху негo
Полк. доц. Наум Бояджиев, д-р по право
В Закона за Министерството на вътрешните работи са регламентирани разнообразни административно-принудителни правомощия, посредством които органите на министерството осъществяват някои от своите социални функции и задачи. Повечето от тези правомощия се реализират посредством административни актове, засягащи защитени от законодателството права и интереси на различни правни субекти, поради което на основание чл. 120 от Конституцията на Република България подлежат на съдебен контрол.
Между различните административно-принудителни мерки, регламентирани в ЗМВР, особено внимание заслужава предвиденото в чл. 70 от с.з. "задържане на лица". То е една от най-често използваните в практиката от органите на МВР мерки и е обвързано със значителна част от останалите административно-принудителни и наказателноправни правомощия на органите на МВР.
В статията се изследва юридическата характеристика на задържането, анализира се действащата правна уредба и се правят предложения за нейното усъвършенстване.
ТЪЛКУВАТЕЛНИ РЕШЕНИЯ НА ОБЩОТО СЪБРАНИЕ НА СЪДИИТЕ ОТ ВЪРХОВНИЯ АДМИНИСТРАТИВЕН СЪД
Тълкувателно решение № 2 от 04.07.2002 г.
РЕШЕНИЯ И ОПРЕДЕЛЕНИЯ НА ВАС
РЕЦЕНЗИЯ
Излезе от печат „Кадастър. Имотен регистър. Устройство на територията“ от проф. д-р Ал. Джеров, д-р арх. Петко Еврев, инж. Константин Гегов
Ирена Игнатова, правен съветник към III отд. на ВАС
ЧУЖДЕСТРАННА СЪДЕБНА ПРАКТИКА
Европейски съд за правата на човека. Дело Ал-Нашиф срещу България. Решение. Страсбург, 20 юни 2002 г.
УКАЗАТЕЛ НА РЕШЕНИЯТА И ОПРЕДЕЛЕНИЯТА
|