СТАТИИ, АНАЛИЗИ, КОМЕНТАРИ
Сливанията: влияят ли на конкуренцията и пазарната икономика?
Юджийн Стюарт, юридически съветник към КЗК по програма ФАР
В настоящата статия политиката на контрола върху сливанията се разглежда в контекста на хармонизирането на българското законодателство в областта на конкуренцията с достиженията на ЕС, новите предложения за реформа на контрола върху сливанията на европейско равнище, както и потенциалните опасности при някои концентрации на стопанска дейност и тенденцията регулаторните органи рядко да забраняват нотифицирани сливания.
При разглеждане на материалноправната уредба от гледна точка на политиката на контрол върху сливанията се установява, че целите на тази политика обхващат изключително деликатна област и консенсусът по отношение на насоките и методите за тяхното постигане изглежда нереален. Макар и някои сливания да създават проблеми от гледна точка на конкуренцията, принципно по-правилно е те да се разглеждат като част от нормалните процеси на развитие, влизане и излизане от пазара, характерни за една пазарна икономика. Намирането на балансирани решения в тази ситуация е големият проблем както пред законодателните, така и пред правоприлагащите органи.
Основните правила за оценка на концентрациите на този етап са все още неизяснени на нивото на Европейския съюз. Това поставя сериозни въпроси по отношение на националните правила предвид необходимостта те да бъдат максимално справедливи и да насочват вниманието именно към онези случаи от практиката, при които наистина е възможно да възникнат проблеми по отношение на конкуренцията.
Видове решения на митническите органи
Н.с. Венцислав М. Великов, Христо Лазаров
Статията прави обща характеристика на решенията на митническите органи на базата на законовите разпоредби на митническото законодателство и съдебната практика. Посочва се, че към настоящия момент е прието за безспорно от митническите органи, че техните решения са индивидуални административни актове, за които се прилага общият режим на Закона за административното производство. Авторите обаче смятат, че не всички решения са такива индивидуални актове, тъй като с една част от тях се определят дължими митни сборове, данъци и акцизи. Изразено е мнение, че тези решения са повече данъчни актове, подчинени на режима на Данъчния процесуален кодекс.
В статията са посочени и видовете решения на митническите органи: решенията за прилагане на митническите разпоредби и решенията за предоставяне на информация, които са три вида: относно прилагането на митническото законодателство, за предоставянето на обвързваща тарифна информация и за информация за произхода на стоките.
РЕШЕНИЯ И ОПРЕДЕЛЕНИЯ НА ВАС
ИЗЛЕЗЕ ОТ ПЕЧАТ
Речник по право на конкуренцията
ЧУЖДЕСТРАННА СЪДЕБНА ПРАКТИКА
Първоинстанционен съд на ЕО
Решение по дело № Т-342/99
ПРИЛОЖЕНИЕ
Регламент на Съвета (ЕЕС) № 4064/89 от 21.12.1989 г.
за контрол на концентрациите от дружества
УКАЗАТЕЛ НА РЕШЕНИЯТА И ОПРЕДЕЛЕНИЯТА
|