СТАТИИ, АНАЛИЗИ, КОМЕНТАРИ
Доказателствена сила на счетоводните документи в данъчния процес
Д-р Борислав Найденов
Студията “Доказателствена сила на счетоводните документи в данъчния процес” има голяма практическа стойност и представлява първото задълбочено изследване на българската съдебна практика и теория по въпроса за доказателствената сила на счетоводните документи в данъчния процес. Разгледани са подробно и българската съдебна практика и процесуалните инструменти за оборване и саниране на доказателствената сила на счетоводните документи с оглед на българското гражданско и търговско право.
Доказването в данъчния процес представлява съвкупност от процесуални действия, предназначени да установят съотносимите към оспорваното право факти с помощта на допустими от закона доказателствени средства. Доказателствената сила на писмените доказателства, в това число и на счетоводните документи, се изразява в убеждаващото въздействие на доказателствата върху съда. Съгласно българската правна доктрина и съдебната практика на Върховния административен съд счетоводните документи са частни доказателствени документи, за които е в сила принципът на римското частно право “scriptum pro scribente nihil probat sed contra scribentem”, т.е. те имат доказателствена сила само при условие, че удостоверяват неблагоприятни факти за издателя на документа. Настоящата студия разглежда изключенията от горното общо правило, както и някои специфични случаи, свързани с особеностите на съставянето и издаването на счетоводни документи в качеството им на документи, предоставящи счетоводна информация за регистрирането на търговски операции.
За уредбата на чиновническата служба след Освобождението
Проф. д-р Димитър Костов
Честването на 125-годишнината от Освобождението е несъмнен повод за българския народ да изрази още веднъж своята дълбока признателност към Русия, към руския народ. Но тя е признателност и към последващите й усилия и роля в създаването на младата българска държава.
Един от важните аспекти на тази роля е организирането на държавната администрация след Освобождението, в контекста на което би могло да се разглежда и създаването на правна регламентация на чиновническата служба у нас. Подчертано е желанието на младата българска държава да създаде престижна за времето си уредба на чиновническата служба като важен фрагмент от организацията на българската администрация след Освобождението.
Цялостен преглед на системата на административното правосъдие в Република България. Окончателен доклад(продължение от бр. 1/03 г.)
Даниел Билак, проф. Денис Галиган
РЕШЕНИЯ И ОПРЕДЕЛЕНИЯ НА ВАС
ИЗЛЕЗЕ ОТ ПЕЧАТ
„Процесуално право на Европейските общности“
от Жан Булюи и Марко Дармон
УКАЗАТЕЛ НА РЕШЕНИЯТА И ОПРЕДЕЛЕНИЯТА
|