СТАТИИ, АНАЛИЗИ, КОМЕНТАРИ
ЗАДАЧИ НА АДМИНИСТРАТИВНОТО ПРАВОСЪДИЕ
Д-р Мартин Шнел
съдия във Върховния административен съд на провинция Северен Рейн-Вестфалия - Федерална република Германия
В една демократична държава независимите съдилища нямат самостоятелно предназначение. Те са създадени за запазване и осигуряване на свободата и правата на индивида. В особена степен административните съдилища служат за защита на лицата срещу незаконосъобразните действия на държавата. Истинско административно правосъдие е мислимо само в една либерална система. То е несъвместимо със структурата на тоталитарна държава. Това е смисълът на задачите на административното правосъдие, формулирани от първия председател на най-висшия немски административен съд. Същината на казаното от него е: “Административното правосъдие служи за защита на индивида срещу незаконосъобразните действия на държавата.”
АКТУАЛНИ ВЪПРОСИ НА БЪЛГАРСКОТО АДМИНИСТРАТИВНО ПРАВОСЪДИЕ - СРАВНИТЕЛЕН АНАЛИЗ С ПРАВОТО НА НЯКОИ ДЪРЖАВИ - ЧЛЕНКИ НА ЕС
Светла Петкова
зам.-председател на ВАС
Предмет на настоящото изложение са някои сравнителноправни аспекти по актуални проблеми на българското административно правосъдие. Обсъдени са някои от несъвършенствата на действащото административно законодателство в България през призмата на правните разрешения, възприети в различни европейски държави - Великобритания, Германия, Австрия, Франция, Испания, Португалия, Полша, Унгария, Литва, Естония. Акцентът е поставен върху въпросите на организацията на административното правораздаване, обхвата на съдебния контрол върху актовете на администрацията, обжалването на нормативните административни актове, отговорността на юридическите лица за извършени административни нарушения и изпълнението на съдебните решения. По-специално внимание е обърнато на португалския модел като интересен пример за модернизиране на административното правосъдие. В Португалия е възприета двуинстанционна система на административно правораздаване. Първоинстанционните административни дела се разглеждат от регионални административни съдилища. Върховният административен съд се произнася като касационна инстанция спрямо решенията на първоинстанционните съдилища. Той контролира като първа инстанция само законосъобразността на изрично определени в закона нормативни административни актове.
РОЛЯТА НА СЪДА ЗА ПРЕОДОЛЯВАНЕ НА ДАНЪЧНАТА КРИЗА – СЪВРЕМЕННИ ТЕОРИИ
Любка Ценова
доктор по данъчно право
Целта на настоящата статия е да запознае правните среди с трите основни теории, които обясняват появата на данъчната криза в страните от Европейския съюз в края на 50-те години на ХХ век. Като се е базирала на водещи европейски проучвания в тази сфера, авторката запознава правната аудитория с теорията на О’Конър за фискалната криза, теорията на Танс и Партасарати за нарастващите възможности лицата да избягват безнаказано плащането на данъци, което се дължи на икономическата глобализация, и общата теория на Агустин Хосе Менендес за демократичното данъчно право. В статията е изложено становището на О’Конър, според когото основната причина за появата на данъчната криза е възпроизводството на данъчната система; Танс и Партасарати считат, че данъчната криза е възникнала като резултат от икономическата глобализация, докато авторът на последната теория Агустин Хосе Менендес обяснява тази криза с невъзможността на правната теория адекватно да обясни необходимостта от спазване на задължението за плащане на данъци. Имайки предвид важността на проблема, авторката на статията предлага на читателите провеждане на дискусия по повдигнатите проблеми.
КОНТРОЛ ЗА КОНСТИТУЦИОННОСТ НА ФИНАНСОВИТЕ ЗАКОНИ
Ст.н.с. д-р Иван Г. Стоянов
Съдебният контрол за конституционност е предмет на оживени дискусии през последните години. Но специално контролът за конституционност на финансовите закони все още не е бил предмет на самостоятелно изследване във финансовоправната и данъчноправната ни литература. От зараждането на конституционното управление до днес винаги е стоял въпросът за контрола за конституционност на законите. Председателят на Федералния Върховен съд Джон Маршал, произнасяйки се в хода на делото "Марбъри срещу Медисън" (1803 г.), излага решаващи аргументи и с това поставя основите на контрола за конституционност, упражняван от съдилищата. Интересът към тази богата и сложна проблематика обяснимо нараства у нас след изграждането на първия в държавноправната история на България Конституционен съд, предвиден с Конституцията на Република България от 1991 г. Новата конституция заменя парламентарния механизъм на контрол за конституционност със специализиран извънпарламентарен контрол чрез създаването на Конституционен съд. Този орган е формиран в неговия класически европейски вариант по примера на редица аналогични органи, но има и свои особености и различия. Сред най-дискутираните въпроси, свързани с контрола за конституционност, са тези за правната сила на решенията на КС, обявяващи закон за противоконституционен, и дали актовете на КС са източници на правото.
ПРИДОБИВАНЕ НА КАЧЕСТВОТО „СТРАНА” В ПРОИЗВОДСТВОТО ПО ИЗДАВАНЕ НА ИНДИВИДУАЛНИ АДМИНИСТРАТИВНИ АКТОВЕ. ВЗАИМООТНОШЕНИЕ С КАЧЕСТВОТО „СТРАНА” В КОНТРОЛНИТЕ ПРОИЗВОДСТВА
Иван Тодоров
доктор по право
Понятието “заинтересовани граждани и организации”, използвано в българските административнопроцесуални закони, е твърде неясно формулирано, за да може точно да се дефинира. Авторът анализира действащото законодателство и стига до извода, че “страна” в административното производство не съвпада по необходимост с понятието “страна” по материалното административно отношение (например адресата на индивидуалния административен акт). Най-общо страните в административното производство са:
1. лицата, които твърдят, че са страни по материалното административно отношение (например твърдят, че ще бъдат адресати на акта);
2. лицата, които според компетентния административен орган, пред който се развива производството, са страни по материалното административно отношение (адресатите на акта);
3. за разлика от гражданския процес законът установява една фикция относно процедурата по издаване на индивидуален административен акт, регламентирайки законовото положение, че страната по материалното административно отношение е страна и в производството по издаване на акта. Тази фикция определя страните и в съдебно-административното производство. Авторът разглежда в детайли и понятието “надлежна страна” в административния процес.
ТЪЛКУВАТЕЛНИ РЕШЕНИЯ НА ОБЩОТО СЪБРАНИЕ НА СЪДИИТЕ ОТ ВЪРХОВНИЯ АДМИНИСТРАТИВЕН СЪД
Тълкувателно решение № 4 от 22.04.2004 г.
Пълният текст на решението може да се види в основното меню на сайта – от СТРУКТУРА – ТЪЛКУВАТЕЛНИ РЕШЕНИЯ
РЕШЕНИЯ И ОПРЕДЕЛЕНИЯ НА ВАС
ИЗЛЕЗЕ ОТ ПЕЧАТ
„Нотариалният акт“ от проф. д.ю.н. Живко Сталев
УКАЗАТЕЛ НА РЕШЕНИЯТА И ОПРЕДЕЛЕНИЯТА
|