СТАТИИ, АНАЛИЗИ, КОМЕНТАРИ
ОБЕЗПЕЧИТЕЛНИТЕ МЕРКИ В НОВОТО
АДМИНИСТРАТИВНО ПРАВОСЪДИЕ
Диогу Фрейташ ду Амарал
Професор по право в Лисабонския университет
Темата за обезпечителните мерки в новия процесуален кодекс на административните съдилища е от най-голямо значение, тъй като представлява едно от значимите нововъведения в този кодекс и като цяло в реформата в административното правосъдие.
Не че при предишното правосъдие не бе възможно да се използват някои от обезпечителните мерки, а именно неописаните подробно в Гражданския процесуален кодекс (ГПК) – всички си спомняме, че процесуалният закон за административното правосъдие, който беше в сила тогава, считаше гражданското процесуално право за помощно по отношение на административното правосъдие.
Истината е, че тази възможност се използваше много малко, ако изобщо се ползваше. Тъй че при всички случаи може да се каже, че в предишното ни процесуално-административно право не съществуваше общата фигура на обезпечителните мерки, а само специфичната фигура, която първоначално се наричаше “спиране на изпълнението на административния акт”, а от известно време насам “спиране на приложението на административния акт” в един малко по-широк смисъл. През този период се чуха доста гласове в теорията в подкрепа на това, че беше наложително възможно най-бързо да се приемат и регулират обезпечителните мерки като цяло в административното ни право. Законодателят обаче си правеше оглушки за тези многобройни и настойчиви предложения на теоретиците, докато дойде ред да се подготви и приеме тази реформа в административното правосъдие.
Трябва да ви кажа, че в първия вариант на проекта за кодекс, чийто автор бях аз преди близо дванадесет години, беше включена и една глава за обезпечителните мерки. За съжаление реформата се забави дванадесет години и от 1 януари 2004 г. влязоха в сила нормите за обезпечителните мерки.
НЕДЪРЖАВНО ПРАВОСЪДИЕ ПО АДМИНИСТРАТИВНИ СПОРОВЕ
Маньо Манев, доктор по право
Статията “Недържавно правосъдие по административни спорове” засяга проблемите, свързани с необходимостта от използването на алтернативни способи, които да намалят натовареността на съдебната система. Една от основните тези е, че алтернативните средства приближават администрацията до обществото, като преодоляват в значителна степен антагонизма между страните в спора и осигуряват по-подходящо решение. Разгледани са основните извънсъдебни процедури за разрешаване на административноправни спорове според практиката на страните от Европейския съюз, специфичните черти на алтернативните способи за решаване на административноправни спорове. Акцент в статията придобива подтемата за значимостта на омбудсмана като една нова правна фигура за нашето общество, имаща възможност да участва успешно в разрешаването на административноправни спорове. В заключение се отбелязва, че включването в Административнопроцесуалния кодекс на правни норми, регламентиращи алтернативните средства за разрешаване на административни спорове, ще бъде важна крачка към преодоляване на лошата традиция в нормотворчеството и правната доктрина да не се признава и уважава правото да се променяш. Съвременното развитие на обществото, според автора, естествено налага въвеждането на алтернативните средства за разрешаване на спорове, които целят издигане на ефективността на съдебната система.
РЕШЕНИЯ И ОПРЕДЕЛЕНИЯ НА ВАС
ИЗЛЕЗЕ ОТ ПЕЧАТ
„ВИДОВЕ КОНТРОЛ ЗА ЗАКОННОСТ В СФЕРАТА НА ПУБЛИЧНИТЕ ФИНАНСИ” от ст.н.с. II ст. д-р Иван Стоянов
ПРИЛОЖЕНИЕ
АДМИНИСТРАТИВНОПРОЦЕСУАЛЕН КОДЕКС
Проект (продължение от бр. 5/2004)
УКАЗАТЕЛ НА РЕШЕНИЯТА И ОПРЕДЕЛЕНИЯТА
СПРАВОЧНИК НА СТАТИИТЕ, АНАЛИЗИТЕ, КОМЕНТАРИТЕ И РЕЦЕНЗИИТЕ, ПУБЛИКУВАНИ В СП. „АДМИНИСТРАТИВНО ПРАВОСЪДИЕ” ПРЕЗ 2004 г.
|