СТАТИИ, АНАЛИЗИ, КОМЕНТАРИ
ДЪРЖАВНИТЕ ГЛАВИ НА БЪЛГАРИЯ И РУСИЯ ДЕМОНСТРИРАХА УВАЖЕНИЕ КЪМ СЪДЕБНАТА ВЛАСТ
Рамков договор за сътрудничество между Върховния административен съд на Република България и Висшия арбитражен съд на Руската федерация бе подписан в присъствието на президентите Георги Първанов и Владимир Путин
Роза Георгиева
началник на кабинета на председателя на ВАС
Председателят на Върховния административен съд Константин Пенчев бе член на делегацията на президента Георги Първанов по време на официалното посещение на българския държавен глава в Руската федерация (6 - 8 юли 2004 г.) по покана на президента Владимир Путин. Визитата бе реализирана по повод 125-ата годишнина от установяване на дипломатически отношения между България и Русия. В състава на българската делегация бяха включени представители на всички конституционно установени власти, а в програмата на посещението бяха предвидени редица двустранни разговори, обхващащи голяма част от сферите, в които България и Русия могат да си сътрудничат.
ЗНАЧЕНИЕТО НА ЧЛЕН 6 ЕКПЧ ЗА АДМИНИСТРАТИВНОТО ПРАВОСЪДИЕ ПО ПРИМЕРА НА АВСТРИЯ
Проф. д-р Елмар Пук
председател на колегия във Върховния административен съд, Виена
Туининг-проект на ЕС България-Австрия
"Усъвършенстване на административното правосъдие с оглед борбата против корупцията"
Българо-австрийски работни разговори
София, 26 - 30 април 2004 г.
Ако проследим развитието на правото след 1958 г., когато Република Австрия ратифицира Европейската конвенция за защита на правата на човека и основните свободи (ЕКПЧ), веднага ще установим колко силно влияние оказват организационните и процесуални гаранции на чл. 6 ЕКПЧ върху разрастващата се австрийска административноправна система и как стъпка по стъпка тя се променя из основи. По-нататъшното развитие в юрисдикцията на страсбургските органи, както и подетите междувременно усилия за собствени реформи ще доведат до нови промени в бъдеще, преди всичко до завършване на преустройството и утвърждаване на инстанционното производство в административното правосъдие. Разработването на предложения в тази област е една от задачите на заседаващия в момента Австрийски конвент, който трябва да подготви и представи предложения за провеждането на една всеобхватна реформа в устройството на съдебната система.
КОНТРОЛ В СФЕРАТА НА МЕСТНАТА ВЛАСТ
Мария Славова , доктор по право
Местното самоуправление и местната администрация ангажират в голяма степен вниманието на законодателя и на научния изследовател. То е от първостепенна важност за развитието на демократичните институции и контролът върху техните дейности е решаващ за бъдещето на една държава в преход, каквато е България. Идеята за местна независимост и върховенство на интересите на местното население, установена в Конституцията, би могла успешно да бъде изпълнена само чрез юридически поглед върху проблемите на местното самоуправление и местната администрация, които в миналото бяха дълго пренебрегвани от местния законов ред и почти бяха унифицирани с разпоредбите на централната администрация. В желаната перспектива, в рамката на Acquis communautair, актовете на Върховния административен съд биха могли да се разглеждат като главен източник на административното правосъдие и модел за добра администрация.
СЪДЕБЕН КОНТРОЛ НА АДМИНИСТРАТИВНИТЕ АКТОВЕ НА ОРГАНИТЕ НА МЕСТНОТО САМОУПРАВЛЕНИЕ И МЕСТНАТА АДМИНИСТРАЦИЯ
Д-р Борислав Найденов
Статията ”Съдебен контрол на административните актове на органите на местното самоуправление и местната администрация” представлява опит за цялостен преглед на правната доктрина и съдебната практика на Върховния административен съд, отнасящи се до съдебния контрол на посочените административни актове. Авторът на статията д-р Борислав Найденов е обобщил и своя практически опит като адвокат на редица български общини. Компетентността на общинския съвет да издава административни актове по определени въпроси от местно значение и във връзка с управлението на общината е определена в ЗМСМА. По въпросите от неговата компетентност общинският съвет се произнася с решения, които имат характера на индивидуални, общи или нормативни административни актове. Правомощията на общинския съвет да приема индивидуални и общи нормативни актове са непрехвърляеми. Не е допустимо нито делегирането, нито заместването на общинския съвет от друг орган при издаването на административни актове. Всички административни актове на общинския съвет, които засягат неблагоприятно правната сфера на граждани или на организации, подлежат на съдебен контрол. В статията са разгледани подробно процесуалните въпроси при обжалването на административните актове на общините, както и изключенията, при които обжалването на актовете на органите за местно самоуправление не е допустимо. Посочени са и конкретни примери като илюстрация за всеки отделен случай. Кметът на общината е върховен представител на местната изпълнителна власт и на местната администрация. Кметът на общината не може да издава подзаконови нормативни административни актове. Подлежат на административен и съдебен контрол заповедите и решенията на кмета на общината, които съдържат властническо волеизявление и засягат неблагоприятно правната сфера на граждани или юридически лица. Авторът е разгледал подробно съдебния контрол на актовете на кмета и местната администрация, както и изключенията, когато този контрол не е допустим. Отделно е направен анализ на конкретни примери и хипотези, които представляват отклонение от общите процесуални правила за обжалване на административните актове на органите на местната администрация. Статията представлява интерес както за практикуващите юристи, така и за изследователите и преподавателите по правни науки.
ТЪЛКУВАТЕЛНИ РЕШЕНИЯ НА ОБЩОТО СЪБРАНИЕ НА СЪДИИТЕ ОТ ВЪРХОВНИЯ АДМИНИСТРАТИВЕН СЪД
Тълкувателно решение № 5 от 14.07.2004 г.
Пълният текст на решението може да се види в основното меню на сайта – от СТРУКТУРА – ТЪЛКУВАТЕЛНИ РЕШЕНИЯ
РЕШЕНИЯ И ОПРЕДЕЛЕНИЯ НА ВАС
НОВИ КНИГИ
„Съвременно административно правосъдие“ от проф. д-р Емилия Къндева
РЕЦЕНЗИЯ
„Арбитражът“ и „Медиацията и гражданският процес“ от д-р Маньо Манев
УКАЗАТЕЛ НА РЕШЕНИЯТА И ОПРЕДЕЛЕНИЯТА
|