СТАТИИ, АНАЛИЗИ, КОМЕНТАРИ
АДМИНИСТРАТИВЕН КОНТРОЛ ВЪРХУ РЕВИЗИОННИТЕ АКТОВЕ СПОРЕД ДАНЪЧНО-ОСИГУРИТЕЛНИЯ ПРОЦЕСУАЛЕН КОДЕКС
Проф. д-р Иван Г. Стоянов
Съгласно чл. 152 от ДОПК ревизионният акт може да се обжалва изцяло или в негови отделни части в 14-дневен срок от връчването му пред съответния директор на дирекция “Обжалване и управление на изпълнението” при ЦУ на НАП. Жалбата се подава чрез териториалната дирекция. Към нея се прилагат писмените доказателства и се посочват всички други доказателства, на които се основават доводите на жалбоподателя. Жалбата и приложенията към нея следва да отговарят съответно на изискванията по чл. 145 от ДОПК.
Органът, чрез който е подадена жалбата, е длъжен в 7-дневен срок от получаването й да я изпрати заедно с комплектованата преписка на компетентния за решаването й орган.
Жалбата има т.нар. деволутивен ефект, т.е. пренася спора пред регионалния директор на дирекция “Обжалване и управление на изпълнението”.
АДМИНИСТРАТИВНИ АКТОВЕ В ЖИЛИЩНИЯ НАЕМ.
НАСТАНИТЕЛНА ЗАПОВЕД
Йордан Борисов,
държавен експерт в Министерството на правосъдието
Жилище се предоставя под наем поначало на основание договор, сключен при свобода на договаряне. Но в населените места, където броят на нуждаещите се е твърде висок и жилища не достигат, се налага да се въведе специален административен режим за разпределяне на жилищата между действително най-нуждаещите се. Този режим по действащото законодателство се отнася само за общинските и държавните жилища и е добил популярност като режим за жилищно настаняване.
Предоставянето на общинско или държавно ведомствено жилище под наем при режим на настаняване протича в рамките на сложно по структура производство, което поначало преминава през два стадия на развитие. В първия, в който различаваме два подетапа, се установява и степенува жилищната нужда на лицето, съответно семейството, чрез картотекиране и му се признава възможността при определени условия да кандидатства за настаняване, а когато такива условия са налице, се включва в специален списък и му се отрежда жилище. Вторият стадий – по същинското настаняване във вече определеното жилище, приключва с издаването на заповед за настаняване.
Заповедта за настаняване е правното основание да се заеме отреденото от съответния орган жилище, съобразено по площ с установената от закона норма за жилищно задоволяване, но само издаването й още не е достатъчно, за да възникне и същинското наемно правоотношение. Защото е необходимо да се сключи и договор, при това в писмена форма. Така че при съществуващия правен режим наемното правоотношение по ползване на държавно ведомствено или общинско жилище се основава на смесен фактически състав, в рамките на който определяща роля има административният акт – настанителната заповед.
На специфичните особености на този административен акт като типичен облагоприятстващ (облагодетелстващ) административен акт е посветено и настоящото изложение.
ЧУЖДЕСТРАННА СЪДЕБНА ПРАКТИКА
СЪД НА ЕВРОПЕЙСКИТЕ ОБЩНОСТИ
ПРИСЪДА ОТ 4.02.1999 (ШЕСТО ОТДЕЛЕНИЕ)
РЕШЕНИЯ И ОПРЕДЕЛЕНИЯ НА ВАС
ПЪРВА КОЛЕГИЯ
ВТОРА КОЛЕГИЯ
ИЗЛЕЗЕ ОТ ПЕЧАТ
„НЕЗАВИСИМОСТ НА НОТАРИУСА“ от доц. д-р Екатерина Матеева
УКАЗАТЕЛ НА РЕШЕНИЯТА И ОПРЕДЕЛЕНИЯТА
|