СТАТИИ, АНАЛИЗИ, КОМЕНТАРИ
ИЗМЕНЕНИЯТА НА ЗАКОНА ЗА ПРЕДОТВРАТЯВАНЕ И УСТАНОВЯВАНЕ НА КОНФЛИКТ НА ИНТЕРЕСИ, В СИЛА ОТ 10.12.2010 г. – ПРАКТИЧЕСКИ АНАЛИЗ
Марина Михайлова,
съдия във Върховния административен съд, V отделение
Законът за предотвратяване и установяване на конфликт на интереси /ЗПУКИ/ е обнародван в ДВ, бр. 94/31.10.2008 г. и влезе в сила от 01.01.2009 г., като само един месец след влизането му в сила претърпя изменение, обн. в ДВ, бр. 10/06.02.2009 година. Следващите му изменения са обн. в ДВ, бр. 26 и 101/2009 г. и ДВ, бр. 62 и 97/2010 г.
За периода от две години в административните органи и съдилищата се оформи една сравнително последователна и непротиворечива практика, която обаче не е в състояние да даде категорична представа за правилното прилагане на закона и за неговите недостатъци, даваща основание на законодателя да предприеме изменение на закона с цел най-ефективното регулиране на обществените отношения в областта на конфликт на интереси и доброто правоприлагане. Анализът на съдебната практика за периода 2009 - 2010 г. не налага необходимост от изменение на закона, предвид на краткия период за прилагането му от административните органи и необходимото време за осъществяване на съдебния контрол върху издадените административни актове от две съдебни инстанции /регионални административни съдилища и ВАС или две съдебни инстанции на ВАС - при различните законови хипотези на разкриване и установяване на конфликт на интереси/.
ДАНЪЧНИЯТ КРЕДИТ
Проф. д-р Иван Г. Стоянов
Съгласно чл. 68, ал. 1 ЗДДС данъчен кредит е сумата, която регистрирано лице има право да приспадне от данъчните си задължения по този закон за:
1. получени от него стоки или услуги по облагаема доставка;
2. извършено от него плащане, преди да е възникнало данъчното събитие за облагаема доставка;
3. осъществен от него внос;
4. изискуемия от него данък като платец по гл. осма.
Правото на приспадане на данъчен кредит възниква, когато подлежащият на приспадане данъкът стане изискуем. По принцип данъкът по този закон става изискуем на датата на възникване на данъчното събитие. Данъчното събитие възниква на дата, на която собствеността върху стоката е прехвърлена или услугата е извършена (чл. 25, ал. 2 във вр. с ал. 6 ЗДДС). Необходимо е стоките и услугите да се използват за целите на извършваните от регистрираното лице облагаеми доставки. Само тогава лицето има право да приспадне:
1. данъка за стоките или услугите, които доставчикът – регистрирано по този закон лице, му е доставил или предстои да му достави;
2. начисления данък при внос на стоки по чл. 56 и 57;
3. изискуемия от него данък като платец по гл. осма.
НОВИ МОМЕНТИ В ОБЛАГАНЕТО С АКЦИЗИ ПРЕЗ 2011 г.
Любка Ценова,
доктор по данъчно право
Промените в облагането с акцизи през 2011 г. са предвидени в два нормативни акта - в Закона за акцизите и данъчните складове и в новия Закон за възстановяване на надвнесен акциз за употребявани автомобили.
В направените промени в Закона за акцизите и данъчните складове, публикувани в ДВ, бр. 94 от 2010 г., които са в сила от 1 януари 2011 г., са насочени към постигане на две основни цели:
• Въвеждане изискванията на Директива 2010/12/ЕС на Съвета от 16 февруари 2010 година за изменение на директиви 92/79/ЕИО, 92/80/ЕИО и 95/59/ЕО относно структурата и ставките на акцизите, прилагани към промишлено обработен тютюн, и на Директива 2008/118/ЕО.
• Изпълнение на поети ангажименти с Договора за присъединяване на България към Европейския съюз за повишаване на акцизните ставки върху горивата за достигане на минималните нива на облагане в ЕС.
РЕШЕНИЯ И ОПРЕДЕЛЕНИЯ НА ВАС
ПЪРВА КОЛЕГИЯ
ВТОРА КОЛЕГИЯ
УКАЗАТЕЛ НА РЕШЕНИЯТА И ОПРЕДЕЛЕНИЯТА
|