СТАТИИ, АНАЛИЗИ, КОМЕНТАРИ
ОСНОВНИТЕ ПРИНЦИПИ НА АДМИНИСТРАТИВНИЯ ПРОЦЕС В ПРОЕКТА ЗА АДМИНИСТРАТИВНОПРОЦЕСУАЛЕН КОДЕКС
Проф. д-р Кино Лазаров
Основните принципи на административния процес са въплътени в проекта за Административнопроцесуален кодекс (АПК) по един начин, който се среща извънредно рядко в нашето законодателство - материалноправно и процесуалноправно, по-ново и по-старо.
Вместо обикновено изброяване, без никакви пояснителни допълнения, каквато е преобладаващата досегашна практика, в проекта за АПК основните принципи на административния процес са не само изброени, но и нормативно пояснени, в повечето случаи подробно.
Това ще окаже благотворно влияние върху административнопроцесуалното ни законодателство в много направления. Основните са две:
Първо, този начин на нормативно дешифриране на основните принципи на административния процес ще подпомогне правоприлагането, независимо дали то ще бъде извършвано от административни или от съдебни органи. И едните, и другите ще бъдат улеснени, когато изясняват в какво всъщност се изразява един или друг основен принцип. В някои случаи това е сравнително лесно, например що се отнася до принципите на законността, истинността, равенството, бързината, процесуалната икономия, достъпността, публичността и прозрачността.
Но в други случаи не само органите по правоприлагането, но и административнопроцесуалната теория ще бъдат затруднени, когато определят съдържанието, приложното поле и степента на нормативна конкретизация на някои други принципи, преди всичко - на принципа за съизмеримост и на този на служебното начало.
Второ, възприетият в проекта подход увеличава степента на нормативност на кодекса. По наше твърдо убеждение сега вече нарушаването на даден основен принцип ще бъде самостоятелно основание за обжалване и отмяна на един административен акт.
ДОГОВОРЪТ В АДМИНИСТРАТИВНОТО ПРАВО
Проф. д-р Поля Голева
В статията се прави опит теоретично да се обоснове правната същност и съдържанието на административния договор. Досега той не е бил предмет на изрично научно изследване, както и на изрична правна уредба у нас. С оглед работата върху новия Административнопроцесуален кодекс се поставя въпросът за мястото на административния договор в административното производство. След като в статията се прави съпоставка на административния договор и договора в облигационното право, както и между административния договор и административния акт, на фона на сравнителноправен анализ в правната уредба на Германия, и след като авторът се спира на правната уредба, предложена в проекта за Административнопроцесуален кодекс, се стига до извода, че договорът не е чужд на административното право, но за съжаление въпросите относно отграничаващите белези и същностните черти на административния договор остават неразрешени. Административното право у нас допуска поначало договора, без обаче да предвижда обща правна уредба, както и легална дефиниция на това важно правно понятие. В проекта за АПК правната уредба се свежда само до спогодбата и намира приложение в областта на административното и съдебното обжалване на административния акт. Това обаче не е достатъчно и не способства за решаване на спорове относно приложимото право и изобщо относно правния режим, изискванията за действителност, условията за недействителност, форма и прочее на договора в административното право. В този смисъл в българското право, подобно на други законодателства, би следвало да се уреди този проблем.
СЪДЕБЕН КОНТРОЛ НА РЕШЕНИЯТА, ИЗДАВАНИ ОТ МИНИСТЪРА НА ОКОЛНАТА СРЕДА И ВОДИТЕ, ЗА ОЦЕНКА НА ВЪЗДЕЙСТВИЕ ВЪРХУ ОКОЛНАТА СРЕДА
Иван Керемедчиев, юрист в МОСВ
По своята правна същност Оценката на въздействието върху околната среда (ОВОС) представлява правно регламентирана процедура за оценка на негативните последици от “значителното”, пряко или непряко, антропогенно (човешко) въздействие чрез инвестиционни предложения върху околната среда. Този извод се налага по аргумент от чл. 81, ал. 1 и 4 от Закона за опазване на околната среда (ЗООС). Тя е изключително важно правно средство с превантивен характер за опазването на околната среда. Най-добрата политика за околната среда се състои в предотвратяването на замърсяването и нарушенията при източника на замърсяване, отколкото впоследствие да се правят опити за възстановяване на нарушеното екологично равновесие. При ОВОС се акцентира върху нуждата от отчитане на въздействието върху околната среда на възможен най-ранен етап при всички процеси на техническо планиране и вземане на решение. Въздействието на проекта върху околната среда трябва да се оценява, за да се отчита грижата за опазване на човешкото здраве, за допринасяне чрез по-добра околна среда за качеството на живот, за осигуряване поддържането на разнообразие на видовете. Оценката на въздействието върху околната среда определя, описва и оценява по подходящ начин за всеки конкретен случай преките и непреките въздействия на публичния или частен проект върху компонентите на околната среда, посочени в чл. 4 от Закона за опазване на околната среда. При осъществяване на процедурата за ОВОС се гарантира широко участие на обществеността на различните етапи на процедурата.
РЕШЕНИЯ И ОПРЕДЕЛЕНИЯ НА ВАС
ПЪРВА КОЛЕГИЯ
ВТОРА КОЛЕГИЯ
ИЗЛЕЗЕ ОТ ПЕЧАТ
„СПЕЦИФИЧНИ КАЗУСИ ПО АДМИНИСТРАТИВНИ И ДАНЪЧНИ ДЕЛА” - д-р Борислав Найденов
УКАЗАТЕЛ НА РЕШЕНИЯТА И ОПРЕДЕЛЕНИЯТА
|