СТАТИИ, АНАЛИЗИ, КОМЕНТАРИ
АДМИНИСТРАТИВНОТО ПРОИЗВОДСТВО В АВСТРИЯ
Д-р Мартин Кьолер
Върховен административен съд, Виена
Обзор на съдържанието:
I. Предварителни бележки
II. Обзор на съществените процесуални предписания
III. Съществени принципи на административното производство и най-важните за производството на административния съд въпроси на административното производство
1. Статут на страна в административното производство
2. Значението на субективните права в административното производство
3. Принципите на предварителното производство
3.1. Цел на предварителното производство
3.2. Меродавни факти и обстоятелства
3.3. Процесуални принципи на ОЗАП
4. Изслушване на страните
5. Индивидуалният административен акт
6. Инстанционен ред и правна закрила срещу неспазване на сроковете/бездействие на административните органи
6.1. Обжалване
6.2. Неспазване на сроковете/бездействие
IV. Независимите административни комисии
АДМИНИСТРАТИВНО РЕГУЛИРАНЕ НА СТОПАНСКАТА ДЕЙНОСТ
Проф. д-р Филип Рачев
Законът за ограничаване на административното регулиране и административния контрол върху стопанската дейност (ЗОАРАКСД) е първият нормативен акт, който урежда общите положения и принципи на държавното регулиране на стопанската дейност, наречено в него административно регулиране на стопанската дейност. Като такъв нормативен акт той ще се прилага субсидиарно за неуредените въпроси в специалните нормативни актове относно държавното регулиране на отделните видове стопанска дейност.
ЗОАРАКСД се явява и като общ основополагащ нормативен акт, който подобно на Конституцията на Република България, Закона за нормативните актове и Закона за административното производство очертава основните принципи, върху които трябва да се извършва държавното регулиране на стопанската дейност, фирмите, методите и границите на това регулиране. Тепърва предстои разкриването на неговите положителни качества, подробното му изучаване, тълкуване, преподаване и прилагане от административните органи, Върховния административен съд и административните отделения на окръжните съдилища.
Основната цел на ЗОАРАКСД е улесняването и насърчаването на частната стопанска дейност, премахването на бюрократичните пречки от страна на публичната администрация спрямо търговците, създавани от нея, за да получава подкупи от тях. През призмата на тази цел трябва да се тълкуват и прилагат неговите норми при празнини и неясноти в тях.
АДМИНИСТРАТИВНОПРАВНИ ИНСТРУМЕНТИ ЗА ПРОТИВОДЕЙСТВИЕ СРЕЩУ ФИНАНСИРАНЕТО НА ТЕРОРИЗМА И ИЗПИРАНЕТО НА ПАРИ
Д-р Борислав Найденов
Независимо от различното съдържание, което се влага в термина “тероризъм”, характеризиращите го белези са едни и същи - той е мотивирано, конспиративно и организирано насилствено действие, насочено към постигането на определени цели.
”Изпирането на пари” е пряко свързано с тероризма и организираната престъпност. То може да се определи като придобиване на парични средства или друго имущество чрез престъпление или със знанието, че са резултат от извършено престъпление, и последващото им преобразуване или прехвърляне с цел да се прикрие или затрудни идентифицирането на техния източник и да бъдат въведени и използвани в гражданския оборот за извършване на легитимни стопански дейности и финансови операции.
Първите целенасочени усилия на международно равнище, насочени към формулиране на мерки срещу “изпирането” на пари и финансирането на тероризма и установяване на международни стандарти в тази област, се свързват с приетите през декември 1988 г. от Базелския комитет по банков надзор “Основни принципи за предотвратяване използването на банковата сметка за целите на “изпирането” на пари. След това са създадени много други правни инструменти на международната общност, които имат за цел противодействието на “изпирането на пари” и финансирането на тероризма. Студията изследва българското вътрешно законодателство и международното законодателство, свързано с противодействието на “изпирането на пари” и финансирането на тероризма с акцент върху административноправните инструменти. По-съществените международни задължения на държавите във връзка с борбата срещу “изпирането” на пари и финансирането на тероризма са:
- мерки за конфискация на приходи от международни престъпления и на имущество и други предмети, използвани за извършване на такива престъпления;
- задължение за екстрадиция;
- задължение за задържане на предполагаемия извършител на престъпление;
- задължение за осъществяване на правна помощ по отношение на процедури, свързани с международната престъпност;
- задължение за процесуален трансфер между държавите;
- задължение на държавите да предоставят информация на друга държава;
- мерки за защита на свидетелите и др. Тези правни инструменти са уредени в поредица от международни договори и конвенции, които са анализирани в студията.
Първият български Закон за мерките срещу изпирането на пари беше приет през 1996 г. Така Република България изпълни своето международноправно задължение за привеждане на българското законодателство в съответствие с Конвенцията на Съвета на Европа относно изпирането, издирването, изземването и конфискацията на облагите от престъпление (1990 г.). Законът от 1996 г. се оказа неефективен. Това наложи отменянето на ЗМИП от 1996 г. и приемането на действащия Закон за мерките срещу изпирането на пари от 1998 г. След терористичните атаки от 11 септември 2001 г. Република България се присъедини към Международната антитерористична коалиция, водена от САЩ, и вече четвърта година активно участва в борбата на демократичните страни срещу международния тероризъм. Част от мерките за противодействие на международния тероризъм са мерките срещу финансирането на тероризма. В изпълнение на поетите международни ангажименти Народното събрание на Република България през 2003 г. прие Закона за мерките срещу финансирането на тероризма. Студията анализира подробно административните производства по Закона за мерките срещу изпирането на пари и Закона за мерките срещу финансирането на тероризма, свързани с издаването и обжалването на административни актове, както и легалните дефиниции и мерките за противодействие, уредени в двата закона.
РЕШЕНИЯ И ОПРЕДЕЛЕНИЯ НА ВАС
ПЪРВА КОЛЕГИЯ
ВТОРА КОЛЕГИЯ
ИЗЛЕЗЕ ОТ ПЕЧАТ
„ТРУДОВИ ОТНОШЕНИЯ 2006”
Книга-годишник от авторски колектив с ръководител Васил Мръчков
УКАЗАТЕЛ НА РЕШЕНИЯТА И ОПРЕДЕЛЕНИЯТА
СПРАВОЧНИК НА СТАТИИТЕ, АНАЛИЗИТЕ, КОМЕНТАРИТЕ И РЕЦЕНЗИИТЕ, ПУБЛИКУВАНИ В СП. „АДМИНИСТРАТИВНО ПРАВОСЪДИЕ” ПРЕЗ 2005 г.
|