СТАТИИ, АНАЛИЗИ, КОМЕНТАРИ
УСТРОЙСТВО И КОНТРОЛ, УПРАЖНЯВАН ОТ СМЕТНАТА ПАЛАТА
Проф. д-р Иван Г. Стоянов
Сметната палата е държавен орган за външен одит на бюджета и други публични средства и дейности съгласно Закона за Сметната палата. Тя е независима при осъществяване на своята дейност и се отчита пред Народното събрание. Основната задача на Сметната палата е да допринася за доброто управление на бюджетните и другите публични средства, както и да предоставя на Народното събрание надеждна информация за използването на средствата съгласно принципите за законосъобразност, ефективност, ефикасност и икономичност и за достоверното отчитане на изпълнението на съответните бюджети.
В статията подробно са разгледани устройството и организацията на Сметната палата, правомощията на нейните органи, одитната дейност и докладване.
КАК СЕ ОБЛАГАТ С ДДС ДОСТАВКИТЕ В ЕС?
КАКВО ДА ОЧАКВА БИЗНЕСЪТ В БЪЛГАРИЯ?
Валтер ван дер Корпут
Любка Ценова, доктор по данъчно право
От 1 януари 2007 г. за доставките, извършвани между България и другите страни, членки на ЕС, няма да се прилагат тежките митнически процедури. Режимът ще бъде опростен в сравнения със сегашния и стоките свободно ще се транспортират без забавяния по границите, защото отпада задължението на митническите органи да осъществяват контрол на стоките, които преминават от България към другите страни членки и обратно.
Вместо митническите процедури ще бъдат въведени не толкова обременителни административни задължения.
От 1 януари 2007 г. на територията на България ще действат три режима за облагане с ДДС.
* режим на данъчно облагане с ДДС на доставки, извършвани на територията на България.
* режим на данъчно облагане с ДДС на доставки, извършвани между България и държавите - членки на ЕС.
* режим на данъчно облагане с ДДС на доставки, извършвани между България и държавите от останалата част на света.
В българския закон не е уреден единствено режимът за данъчно облагане с ДДС на доставките, извършвани между България и държавите - членки на ЕС, т.е. тъй наречената “вътреобщностна търговия със стоки” (intra-Community trade in goods). По отношение на търговията със стоки между България и страните, които не са членки на ЕС, ще продължи да се прилага съществуващият ред.
ПРЕЗИДЕНТСКИЯТ УКАЗ ЗА ОПРОЩАВАНЕ НА ПУБЛИЧНИ ДЪРЖАВНИ ВЗЕМАНИЯ
Здравко Славчев, ст. ас. по данъчно и финансово право
В статията за първи път в правната доктрина е анализирана специфичната характеристика на президентския указ за опрощаване на публични държавни вземания. Особеността на юридическия акт предпоставя ненормативния му характер, защото с него не се отменят действащи норми. Указът е единственият акт, с който държавният глава извършва правнорелевантна дейност. Опрощаването е въпрос от юридически характер, изрично предоставен от конституционните норми за разрешаване на президента. Президентският указ за опрощаване на публични финансови вземания се издава в предписаната от закона форма, в противоречие с целта на действащите данъчно-осигурителни норми или властнически актове. Обстоятелството, че президентският указ за опрощаване е правнозадължителен и изпълняем, предопределя официалната му удостоверителна сила. Прякото и непосредствено действие на указа за опрощаване на публични задължения свидетелства, че събраните или платени до този момент суми по държавното вземане не се връщат.
ЗАБРАНАТА ЗА ДИСКРИМИНАЦИЯ В ТРУДОВИТЕ ОТНОШЕНИЯ И ПРОБЛЕМЪТ ЗА РАВНИТЕ ВЪЗМОЖНОСТИ НА ЖЕНИТЕ И МЪЖЕТЕ И НА ПРЕДСТАВИТЕЛИТЕ НА РАЗЛИЧНИ ЕТНИЧЕСКИ ГРУПИ
Ивайло Стайков, ст.ас. по трудово и осигурително право
От 1 януари 2004 г. е в сила Законът за защита срещу дискриминацията. С него се проведоха във вътрешното българско право шест директиви на Европейския съюз в областта на забраната на и защитата срещу дискриминация. Парламентът възприе подхода да се създаде общ закон, който да има за предмет на правна уредба защитата срещу всички форми на дискриминация и начините за нейното предотвратяване. В него по императивен, общ и безусловен начин е регламентирана забрана за всяка форма на дискриминация на основата на голям брой дискриминационни признаци. Забраната действа спрямо всички правни субекти, а защитата срещу всякаква форма на дискриминация се разпростира спрямо всички физически лица на територията на Република България. Също така забраната за дискриминация се отнася за упражняването и защитата на всички предвидени в Конституцията и законите права и свободи, т.е. към всички сфери на обществения живот, включително и в трудовите отношения.
РЕШЕНИЯ И ОПРЕДЕЛЕНИЯ НА ВАС
ПЪРВА КОЛЕГИЯ
ВТОРА КОЛЕГИЯ
ИЗЛЕЗЕ ОТ ПЕЧАТ
„ТАКСИ И РАЗНОСКИ В ДАНЪЧНИТЕ ПРОИЗВОДСТВА” от Анелия Маркова и Здравко Славчев
УКАЗАТЕЛ НА РЕШЕНИЯТА И ОПРЕДЕЛЕНИЯТА
|