СТАТИИ, АНАЛИЗИ, КОМЕНТАРИ
СРОКЪТ ЗА ОСПОРВАНЕ НА НЕОСНОВАТЕЛНИТЕ БЕЗДЕЙСТВИЯ НА АДМИНИСТРАЦИЯТА
Валери Раданов, съдия в АС - гр. Силистра
Предметът на статията е очертан от следния въпрос: какъв е срокът за оспорване на неоснователните бездействия на администрацията съгласно чл. 256 и чл. 257, ал. 1 АПК?
Търсейки отговор на този въпрос, авторът разглежда възприетите в българската правна теория интерпретации на горепосочените нормативни текстове и възприема схващането, според което чл. 256 и чл. 257, ал. 1 АПК не уреждат две категории неоснователни бездействия на администрацията и два отделни срока за тяхното оспорване. Съществува само една легално обособена категория, която включва всички бездействия на администрацията по задължения, произтичащи пряко от нормативни актове. Правото на оспорване на тези бездействия съществува безсрочно (чл. 257, ал. 1 АПК) и се поражда от следните юридически факти (чл. 256 АПК): подаване на искане от заинтересованото лице до административния орган за изпълнение на дадено фактическо действие; срок от 14 дни, следващ подаването на искането; бездействие на административния орган през гореспоменатия срок.
В заключение авторът изтъква, че чл. 256 АПК не е ясно формулиран. Поради това е необходимо текстът на тази разпоредба да се коригира от законодателя или да бъде поправително интерпретиран посредством тълкувателно решение на Върховния административен съд.
АДМИНИСТРАТИВНИ АКТОВЕ В ЖИЛИЩНИЯ НАЕМ
ЗАПОВЕДТА ЗА ИЗЗЕМВАНЕ НА ОБЩИНСКО ЖИЛИЩЕ ПО АДМИНИСТРАТИВЕН РЕД В ПРАКТИКАТА НА ВЪРХОВНИЯ АДМИНИСТРАТИВЕН СЪД
Доц. Йордан Борисов
Предпоставките за изземване на общински имот съгласно чл. 65, ал. 1 ЗОС са три. Изземването е възможно, ако имотът се владее или държи без основание, не се ползва по предназначение, или когато необходимостта от него е отпаднала. В сферата на жилищния наем обаче е от значение само случаят, когато имотът се владее или се държи без правно основание, защото другата хипотеза – ако жилището не се ползва по предназначение, е въздигната като самостоятелно правно основание за прекратяване на наемното правоотношение, а третата на практика се отнася до други видове имоти, а не за жилища.
Различаваме няколко случая, когато изземването на общинско жилище е възможно, защото се владее или държи без правно основание. То е възможно, преди всичко ако жилището е под режим на настаняване и се заема от лице или семейство без настанителна заповед – когато говорим за самоволно настаняване или самонастаняване. И няма значение, че обитателят е картотекиран като нуждаещ се, че е адресно регистриран и продължително време е обитавал жилището, че за ползването му е плащал ежемесечно определена сума, както и че с него е сключен предварителен договор за покупко-продажба на имота, щом като правото му не се основава на акт за настаняване.
ФАКТИЧЕСКИЯТ СЪСТАВ НА ЗАБРАНАТА ЗА ЗЛОУПОТРЕБА С МОНОПОЛНО И ГОСПОДСТВАЩО ПОЛОЖЕНИЕ В ПРАКТИКАТА НА ВАС ПРЕЗ 2006 г.
Д-р Иван Цветанов
В статията се прави обзор на постановените през 2006 г. от Върховния административен съд решения в контекста на фактическия състав на забраната за злоупотреба с монополно и господстващо положение, установена в чл. 18 от Закона за защита на конкуренцията. В систематична последователност и в светлината на изразените в правната доктрина тези се разглеждат и анализират възприеманите от практиката разрешения относно общи за установената забрана въпроси, както и конкретни такива, свързани с нейния териториален обхват и адресати. Проследено е развитието на практиката относно предприятието като възможен субект на нарушение на забраната относно положението, което това предприятие следва да има, както и относно поведението, което то реализира или би могло да реализира на съответния пазар, ефектът от което поведение се проявява в деформиране на конкуренцията или в увреждане интересите на потребителите.
ТЪЛКУВАТЕЛНИ ПОСТАНОВЛЕНИЯ НА ОБЩОТО СЪБРАНИЕ НА СЪДИИТЕ ОТ ВЪРХОВНИЯ АДМИНИСТРАТИВЕН СЪД
Тълкувателно постановление № 5 от 21.06.2007 г. по т. д. № 3/07 г., докладчик съдия Милка Панчева (обн., ДВ, бр. 52/2007 г.).
Особено мнение на съдия А. Еленков.
ОПРЕДЕЛЕНИЯ НА СМЕСЕНИ ПЕТЧЛЕННИ СЪСТАВИ НА ВАС И ВКС
ПЪРВА КОЛЕГИЯ
ВТОРА КОЛЕГИЯ
РЕШЕНИЯ И ОПРЕДЕЛЕНИЯ НА ВАС
ПЪРВА КОЛЕГИЯ
ВТОРА КОЛЕГИЯ
СПРАВОЧНИК ПО МАТЕРИЯ
БИБЛИОГРАФИЯ МАЙ– ЮНИ 2007
Книги
Студии и статии
ИЗЛЕЗЕ ОТ ПЕЧАТ
„ЛИЦЕНЗИОННИ АДМИНИСТРАТИВНИ АКТОВЕ”
от доц. д-р Дарина Зиновиева
УКАЗАТЕЛ НА РЕШЕНИЯТА И ОПРЕДЕЛЕНИЯТА
|