СТАТИИ, АНАЛИЗИ, КОМЕНТАРИ
ПРОБЛЕМЪТ ЗА ПРОТИВОРЕЧИВАТА СЪДЕБНА ПРАКТИКА И НЕЙНОТО УЕДНАКВЯВАНЕ В АДМИНИСТРАТИВНОТО ПРАВО
Дарина Зиновиева
Противоречието в съдебната практика винаги е било нежелано правно явление както за съда, така и за субектите, адресати на съдебни актове. Проблемът има и друг характер - отразява съвършенството на правната система и съответно рефлектира върху държавното управление. Оттук и целта на законодателя - да оптимизира нормативната уредба, свързана с уеднаквяване на съдебната практика, прилагайки конституционния принцип за еднакво и точно прилагане на закона.
В момента обаче са налице редица проблеми, които считаме, че следва да се посочат и анализират с цел търсене на оптималните им решения.
Административнопроцесуалният кодекс предвиждаше специален дял четвърти - Тълкувателни актове (раздел шестнадесет), който регламентираше материалноправните и процесуалноправните условия за приемане на тълкувателни актове от ВАС. Почти година по-късно този дял от АПК бе отменен.
АДМИНИСТРАТИВЕН НАДЗОР ВЪРХУ ДЕЙНОСТТА НА БНР И БНТ
Доц. д-р Райна Николова
Съветът за електронни медии упражнява специализиран външноведомствен административен надзор върху обществените оператори – субекти на публичното право. Надзорната дейност на СЕМ обхваща управлението, програмната дейност и финансирането на БНР и БНТ. Административната дейност медийният регулаторен орган извършва, като изпълнява с различно предназначение и интензитет три функции, присъщи на административните органи във връзка с тяхната компетентност – установителна, оценъчна и резултативна. Средствата за постигане на целите на надзора включват издаваните актове във връзка с медийната регулация: решения, становища и декларации на СЕМ като колегиален орган и наказателни постановления на председателя на СЕМ като административнонаказващ орган.
КОНФЛИКТЪТ НА ИНТЕРЕСИ В БЪЛГАРСКОТО ЗАКОНОДАТЕЛСТВО ЗА ВЪЗЛАГАНЕ НА ОБЩЕСТВЕНИ ПОРЪЧКИ
Милена Караджова
Конфликтът на интереси стана ключов проблем в обществените дебати в целия свят през последните години, и то не само в частния, но и в публичния сектор. Премахването на бариерите между публичния и частния сектор – чрез приватизация на услугите и преминаване към публично-частни партньорства – доведе до създаването на сиви зони и увеличаването на корупцията. Ако не се идентифицират и управляват адекватно, сивите зони могат да създадат възможности за държавните служители да реализират свои частни интереси. Все повече нараства убеждението в обществото, че ситуациите, при които е налице конфликт на интереси, биха могли да доведат до корупционно поведение. Като се вземе предвид и обемът от сделки между публичния и частния сектор, както и съпровождащите ги финансови интереси, липсата на адекватно управление на ситуации, при което е налице конфликт на интереси, би могло да има много тежки последици за икономиката на страната. В дадени случаи това може да се изрази в нарушаване на принципа за равнопоставеност и обезпечаване на реална конкуренция, в нарушения при разпределянето на публични ресурси, в разпиляване на обществени пари, както и да доведе до избухването и тиражирането от медиите на скандали, които имат за последица загуба на доверието на гражданите в публичните институции.
РЕШЕНИЯ И ОПРЕДЕЛЕНИЯ НА ВАС
ПЪРВА КОЛЕГИЯ
ВТОРА КОЛЕГИЯ
ИЗЛЕЗЕ ОТ ПЕЧАТ
Върховен административен съд
Тълкувателна дейност (1996–2007)
УКАЗАТЕЛ НА РЕШЕНИЯТА И ОПРЕДЕЛЕНИЯТА
|