СТАТИИ, АНАЛИЗИ, КОМЕНТАРИ
ПРАВНИЯТ ИНТЕРЕС В АДМИНИСТРАТИВНИЯ ПРОЦЕС
Проф. д-р Емилия Къндева
Независимо от употребата на една и съща дума - “интерес”, налице е съществена разлика в съдържанието на понятията “законен интерес” и “правен интерес”. Законодателството прави категорично разграничаване на едното понятие от другото.
Законен интерес означава призната и защитена от закон полза, облага или изгода. Законни интереси се обявяват от Конституцията и законите на страната. Законните интереси на гражданите и други лица по принцип се изброяват и закрилят от закона наред с правата и свободите на тези лица. Административнопроцесуалният кодекс в редица разпоредби регламентира и отстоява защитата на законни интереси, като например чл. 4, ал. 3 АПК: “Субектите на административния процес са длъжни да упражняват своите права и свободи, без да вредят на държавата и обществото и на правата, свободите и законните интереси на други лица.”; чл. 6, ал. 2 АПК: “ Административният акт и неговото изпълнение не могат да засягат права и законни интереси в по-голяма степен от най-необходимото за целта, за която актът се издава.”; и други. В същия смисъл се употребява понятието “законен интерес” и в други закони – например чл. 4, ал. 1, т. 2 от Закона за държавния служител: “Държавният служител при изпълнение на своята служба се ръководи от: …2. Спазването и защитата на правата, законните интереси и свободите на гражданите.”; чл. 20, ал. 1 от същия закон; други. (курсивът е на автора). Тук следва да се отбележи и една друга законова употреба на понятието “интерес”, когато тя се отнася до защита на съществени държавни и обществени ценности, регламентирани в различни законови норми като “важни държавни и обществени интереси” (напр. чл. 16, ал. 1, т. 2, чл. 33, ал. 2, чл. 60, ал. 1 АПК) и които невинаги имат правни или само правни характеристики, а могат да съдържат политически, материални или други измерения.
АДМИНИСТРАТИВЕН НАДЗОР ПРИ ПРЕДСРОЧНО ПРЕКРАТЯВАНЕ МАНДАТИТЕ НА ЧЛЕНОВЕТЕ НА УПРАВИТЕЛНИТЕ ОРГАНИ НА БНР И БНТ
Доц. д-р Райна Николова
Административният специализиран надзор върху управлението на БНР и БНТ, осъществяван от Съвета за електронни медии (СЕМ), намира проявление в следните няколко основни процедури:
1. избор на генерален директор;
2. предсрочно прекратяване на мандата на генерален директор;
3. утвърждаване на предложените от генералните директори членове на управителните съвети на двете медии;
4. предсрочно прекратяване на мандатите на членовете на управителните съвети на обществените медии.
Настоящият научен труд си поставя за задача да разгледа особеностите на административното производство по предсрочното прекратяване на мандатите на управителните органи на обществените електронни медии в България и да изследва практиката на Върховния административен съд по осъществения административен специализиран надзор от страна на регулаторния орган СЕМ.
Проявна форма на медийния надзор, заложена в Закона за радиото и телевизията (ЗРТ), е предсрочното прекратяване на мандата на генералните директори на БНР и БНТ. Административноправните основания за това са изброени изчерпателно в закона.
АДМИНИСТРАТИВНИ АКТОВЕ В ЖИЛИЩНИЯ НАЕМ
ДЕЙСТВИЕ НА НАСТАНИТЕЛНА ЗАПОВЕД СПРЯМО ЧЛЕНОВЕТЕ НА СЕМЕЙСТВОТО (ДОМАКИНСТВОТО). ПОСЛЕДВАЩО НАСТАНЯВАНЕ
Доц. Йордан Борисов
По действащото законодателство настанителната заповед освен за настанения има действие и за членовете на неговото семейство. Но кои са тези лица и на основата на какви белези можем да ги отличим от други обитатели на общинско жилище – от сънаематели, от пренаематели, от лица, които са допуснати само временно в имота по договор за заем за жилищно послужване?
“Членството в семейството” според законодателството за жилищния наем се изгражда на основата на два компонента. Определящият е семейноправната връзка с настанения наемател, защото без съществуването на такава връзка, основана на брак, родство или осиновяване, всички други белези, които се въздигат като основание за притежаване на такова качество, са без правно значение. Вторият елемент, твърде характерен за жилищния наем, е наличието на общ бит. Този елемент има изключително важно практическо значение, защото именно чрез него се уточнява за кои лица, с които настаненият се намира в семейна връзка, издадената настанителна заповед проявява действие.
Общият бит за членовете на едно семейство намира отражение в редица белези. Те са твърде многообразни и не всички имат правна природа. От правните, на които се основава и членството в семейството, законодателят използва два – общо живеене и общо домакинство или водене на общ икономически живот.
ОПРЕДЕЛЕНИЯ НА СМЕСЕНИ ПЕТЧЛЕННИ СЪСТАВИ НА ВАС И ВКС
ПЪРВА КОЛЕГИЯ
РЕШЕНИЯ И ОПРЕДЕЛЕНИЯ НА ВАС
ПЪРВА КОЛЕГИЯ
ВТОРА КОЛЕГИЯ
УКАЗАТЕЛ НА РЕШЕНИЯТА И ОПРЕДЕЛЕНИЯТА
|