СТАТИИ, АНАЛИЗИ, КОМЕНТАРИ
ОБЩА ХАРАКТЕРИСТИКА НА АКТОВЕТЕ НА КОМИСИЯТА ЗА УСТАНОВЯВАНЕ НА ИМУЩЕСТВО, ПРИДОБИТО ОТ ПРЕСТЪПНА ДЕЙНОСТ. СРАВНИТЕЛНОПРАВЕН АНАЛИЗ НА РЕШЕНИЯТА НА КОМИСИЯТА ПО ЧЛ. 13, АЛ. 1, Т. 2 - 3 С ДРУГИ ДЪРЖАВНОВЛАСТНИЧЕСКИ АКТОВЕ
Николай Николов
Законът за отнемане в полза на държавата на имущество, придобито от престъпна дейност (обн., ДВ, бр. 19/2005 г.) влезе сравнително скоро в сила, но вече са налице първите теоретични разработки относно съдържанието и мястото в правната система на производството, уредено в него.
Отнемането на имущество по този закон категорично бе разграничено от материята на наказателното право, в частност от наказателноправните институти на наказанието конфискация според чл. 44 - 46 от Наказателния кодекс и мерките за отнемане на предмета, средствата и облагите от престъплението по чл. 53 от НК.
Направен бе и опит за обосноваване на тезата, че производството за отнемане по ЗОПДИППД е едно от видовете производства, формиращи широкото понятие за административен процес. В частност бяха развити аргументи, че производството за установяване на имущество, придобито от престъпна дейност, е първата фаза на производството по отнемане, в която протича правоотношение на власт и подчинение, с предмет, характерен за държавното управление, с ясно изразена подчинена страна и решаващ орган (Комисията за установяване на имущество, придобито от престъпна дейност). Тази фаза завършва с решение по чл. 13, ал. 1, т. 3 от ЗОПДИППД за внасяне в съд на мотивирано искане за отнемане, което има качества на индивидуален административен акт.
ИЗИСКВАНЕТО ЗА ФОРМА КАТО ОСНОВАНИЕ ЗА ОТМЯНА НА НОРМАТИВНИЯ АДМИНИСТРАТИВЕН АКТ
Д-р Веселина Канатова-Бучкова
“Неспазването на установената форма” като основание за оспорване на нормативните административни актове пред Върховния административен съд се регламентира от разпоредбата на чл. 146, т. 2 от АПК, установяваща основанията за оспорване пред съд на трите основни вида административни актове. Изискването за форма се свързва главно с наличието на особени реквизити, които трябва да се съдържат в административния акт, за да бъде той законосъобразен, респективно липсата им да обоснове основание за обжалването му. “Особените реквизити”, които следва да притежава конкретен административен акт, съставляват една гаранция за неговата законосъобразност, обуславяща валидността на акта. Те нямат характера на средство за съобщаване на волеизявлението. Ето защо изискванията за форма са изрично и нормативно установени - единствено когато законодателят, а и друг законосъобразен подзаконов нормативен акт, е предвидил спазването на определена “форма” при издаване на конкретен административен акт, то неизпълнението на това изискване ще води до порок в акта, даващ основание за оспорване на неговата законосъобразност.
АДМИНИСТРАТИВНИ АКТОВЕ В ЖИЛИЩНИЯ НАЕМ
ДЕЙСТВИЕ НА НАСТАНИТЕЛНА ЗАПОВЕД СПРЯМО ЧЛЕНОВЕТЕ НА СЕМЕЙСТВОТО (ДОМАКИНСТВОТО).
ПОСЛЕДВАЩО НАСТАНЯВАНЕ
Доц. Йордан Борисов
(Продължение от бр. 5/08)
Действие спрямо възходящите родственици
Според действащото законодателство, за да се признае на възходящия на настанения наемател право да обитава общинско жилище в качеството на член на неговото домакинство, освен наличието на родствена връзка, подобно на изискването за пълнолетните низходящи, той също трябва да е живял заедно с настанения в едно общо домакинство непрекъснато в продължение на две или повече години. Необходимо е и да не притежава жилищен или вилен имот в страната. Други изисквания спрямо възходящите не се поставят, така че настаняването им като членове на домакинството е възможно дори и когато те са трудоспособни и не се намират на издръжка на наемателя.
Признаване на право на настаняване и обитаване на възходящите е възможно обаче само при първоначално настаняване. При последващо настаняване – когато се допускат в жилището по време на вече възникнало наемно правоотношение, настаняването им ще е само при условията на самосгъстяване и само по воля на настанените, без да имат основание да претендират за самостоятелно жилищно право.
За кои възходящи издадената настанителна заповед ще произведе действие? Законът не поставя ограничение в степента на родството. Поради това възходящи могат да се окажат и прародители – от втора или по-горна степен. Но най-често на практика това са родителите на наемателя или на неговия съпруг. При тази редакция е без значение дали те са били сключили помежду си брак или не. Достатъчно е, че имат положението на баща или майка на настанения или на съпруга му.
РЕШЕНИЯ И ОПРЕДЕЛЕНИЯ НА ВАС
ПЪРВА КОЛЕГИЯ
ВТОРА КОЛЕГИЯ
УКАЗАТЕЛ НА РЕШЕНИЯТА И ОПРЕДЕЛЕНИЯТА
|