СТАТИИ, АНАЛИЗИ, КОМЕНТАРИ
ПРАВОРАЗДАВАТЕЛЕН КОНТРОЛ В ОБЛАСТТА НА АДМИНИСТРАЦИЯТА
Проф. д-р Кино Лазаров
Понятието „правораздаване” е родово. То обхваща решаването на правни спорове със сила на присъдено нещо от съдилищата (правосъдие) и аналогичната дейност, извършвана от т.нар. особени юрисдикции – несъдебни правораздавателни органи. В случая ни интересуват административните юрисдикции, които решават със сила на присъдено нещо административноправни спорове. Те са прикрепени организационно към администрацията, но функционално – с оглед правното естество на извършваната от тях дейност – принадлежат към съдебната система.
Административните юрисдикции биват наказателни и отменителни. Като наказателни юрисдикции действат органите, указани в чл. 47 от Закона за административните нарушения и наказания. Те решават административнонаказателни спорове относно това извършено ли е или не административно нарушение, от кого, виновно или не и т.н. и при положителен отговор налагат административно наказание със специален акт – наказателно постановление, което по естеството си е правораздавателен акт и ако не бъде обжалвано или при обжалване – бъде потвърдено от съда, влиза в законна сила, т.е. има сила на присъдено нещо, както правораздавателните актове на съдилищата.
ВЪЗНИКВАНЕ НА ПРАВО НА СТРОЕЖ ЧРЕЗ СМЕСЕНИ
ФАКТИЧЕСКИ СЪСТАВИ С АДМИНИСТРАТИВЕН ЕЛЕМЕНТ
Люба Г. Панайотова-Чалъкова,
гл. ас. д-р в ЮФ на ПУ ”Паисий Хилендарски”
Освен чрез чисто гражданскоправни фактически състави правото на строеж може да възникне и вследствие реализирането на смесени фактически състави с гражданскоправно действие. Като източници на това право тези фактически състави се характеризират с особености, които произтичат от наличието на обекти, представляващи частна държавна или общинска собственост. С тези обекти се разпореждат органи на държавната и на общинската власт и те имат специфично предназначение, указано в съответните нормативни актове. От друга страна, и отчуждаването на имоти - частна собственост, за държавни и общински нужди, също може да се окаже способ за възникване на право на строеж. При него също се наблюдава широка административна намеса и затова ще се разгледа във връзка с горните способи за учредяване на това вещно право.
ПОСЛЕДИЦИТЕ ОТ ОТМЯНАТА НА НОРМАТИВНИТЕ АКТОВЕ В РЕПУБЛИКА ГЪРЦИЯ
Христос Александрос Казандзис,
адвокат, докторант в Юридическия факултет на СУ, катедра „Административноправни науки”
Отмяната на даден нормативен акт поражда задължения за администрацията. Ако администрацията не се съобрази доброволно със съдебния резултат на отмяната, тогава се задейства механизъм за съобразяването й по принудителен ред с него. След издаването на съдебното решение администрацията трябва да разгледа неговите последици за предмета, който е уреждал отмененият нормативен акт, и за другите актове, които са се базирали на отменения. Статията разглежда последователно обхвата на отмяната и произти-чащото от нея пресъдено нещо и възможността на администрацията да се върне след отмяната и да уреди отново предмета.
ТЪЛКУВАТЕЛНИ РЕШЕНИЯ НА ОБЩОТО СЪБРАНИЕ НА КОЛЕГИИТЕ ОТ ВЪРХОВНИЯ АДМИНИСТРАТИВЕН СЪД
Тълкувателно решение № 2 от 3 юни 2009 г. по т.д. № 7/2008 г., докладчик съдия Павлина Найденова.
РЕШЕНИЯ И ОПРЕДЕЛЕНИЯ НА ВАС
ПЪРВА КОЛЕГИЯ
ВТОРА КОЛЕГИЯ
ИЗЛЕЗЕ ОТ ПЕЧАТ
Тълкувателни решения и тълкувателни постановления по административни дела (1973 – 2008)
УКАЗАТЕЛ НА РЕШЕНИЯТА И ОПРЕДЕЛЕНИЯТА
|