СТАТИИ, АНАЛИЗИ, КОМЕНТАРИ
ОТГОВОРНОСТТА НА ДЪРЖАВАТА И ОБЩИНИТЕ ЗА ВРЕДИ, ПРИЧИНЕНИ НА ГРАЖДАНИ И ЮРИДИЧЕСКИ ЛИЦА ОТ НЕЗАКОНОСЪОБРАЗНА АДМИНИСТРАТИВНА ДЕЙНОСТ
(материалноправни аспекти)
Александър Еленков,
съдия във Върховния административен съд
Държавата и общините отговарят за вредите, причинени на граждани и юридически лица от незаконосъобразни актове, действия или бездействия на техни органи и длъжностни лица при или по повод изпълнение на административна дейност – чл. 1, ал. 1 от Закона за отговорността на държавата и общините за вреди (ЗОДОВ). Това е първата конкретизация на правилото по чл. 7 от Конституцията, че държавата отговаря за вредите, причинени от незаконни актове или действия на нейни органи и длъжностни лица, част от които са органите и длъжностните лица, изпълняващи административна дейност.
Отговорността на държавата и общините за вреди, причинени на граждани и юридически лица от незаконосъобразна административна дейност, е пълна, гаранционно-обезпечителна, обективна, имуществена юридическа отговорност. Като юридическа отговорност тя е правно отношение с присъщите на всяко правоотношение елементи: страни, съдържание и обект. И пак като всяко правоотношение за възникването й е необходимо да бъде осъществен пораждащ я юридически факт или сложен фактически състав, посочен в хипотезиса на съответната правна норма.
АДМИНИСТРАТИВНОПРАВЕН СТАТУС НА ПРЕДСЕДАТЕЛЯ НА СЕМ
Доц. д-р Райна Николова
Председателят на Съвета за електронни медии е едноличен, мандатен, избираем, вътрешноведомствен, представителен, контролен, ръководен и в същото време административен и административнонаказващ орган.
Законът за радиото и телевизията (ЗРТ) от 1996 г. (отм.) въвежда в структурата на надзорния медиен орган длъжността председател. Той се избира от състава на Националния съвет за радио и телевизия (НСРТ). Председателят свиква Националния съвет за радио и телевизия на заседание най-малко един път седмично.
За преустановяване на нарушенията по закона Националният съвет за радио и телевизия може след отправяне на предупреждение и ако то не е дало резултат, да приложи следните принудителни административни мерки:
1. даване на задължителни предписания на ръководителите на радио- и телевизионните организации;
2. временно спиране разпространението на определено периодично предаване за срок от 1 до 6 месеца;
3. временно спиране разпространението на програмите на радио- или телевизионната организация за срок от 1 до 6 месеца.
Мерките се налагат със заповед на председателя на Националния съвет за радио и телевизия. Те могат да бъдат обжалвани пред Върховния административен съд в 7-дневен срок от получаването на съобщението за налагането им. Наказателните постановления за извършени нарушения на ЗРТ се издават от председателя на Националния съвет за радио и телевизия.
НЕПОСРЕДСТВЕНИЯТ КОНТРОЛ, ОСЪЩЕСТВЯВАН ОТ НЗОК/РЗОК, СЪГЛАСНО ИЗМЕНЕНИЯТА НА ЗАКОНА ЗА ЗДРАВНОТО ОСИГУРЯВАНЕ
Мария Радева,
юрисконсулт и началник-отдел „Контрол” РЗОК – Русе
Целта на статията е да представи правната рамка на непосредствения контрол съгласно Закона за здравното осигуряване (изм. ДВ, бр. 101/18.12.2009). Непосредственият контрол се извършва съгласно разпоредбите на Закона за административните нарушения и наказания и съгласно АПК за случаите на неоснователно получени от изпълнителите суми.
Представени са и дискусионни тези относно правомощията на лекарите контрольори и финансовите инспектори, както и относно резултатите от непосредствения контрол, осъществяван от длъжностните лица на НЗОК/РЗОК.
РЕШЕНИЯ И ОПРЕДЕЛЕНИЯ НА ВАС
ПЪРВА КОЛЕГИЯ
ВТОРА КОЛЕГИЯ
УКАЗАТЕЛ НА РЕШЕНИЯТА И ОПРЕДЕЛЕНИЯТА
|