СТАТИИ, АНАЛИЗИ, КОМЕНТАРИ
ПРАКТИКАТА НА ВЪРХОВНИЯ АДМИНИСТРАТИВЕН СЪД ПО ДАНЪЧНИ ДЕЛА, СИСТЕМАТИЗИРАНА ПО КАСАЦИОННИ ОСНОВАНИЯ
Проф. д-р Иван Г. Стоянов
Настоящият анализ на принципните решения на ВАС не е и не би могъл да бъде изчерпателен. Вече има богата практика на ВАС по данъчни дела, цялостното обхващане и анализ на която е невъзможно.
Важно практическо значение има р. № 4147 от 28.01.1997 г. по адм. д. № 827/96 г. на ВАС – изключенията, при които не се начислява акциз, са изрично предвидени в чл. 2 от Закона за акцизите (отм.). Дадените облекчения не могат да се прилагат за други сделки или по отношение на други лица, тъй като разширителното тълкуване или приложението по аналогия е недопустимо. Това решение на ВАС е в пълно съответствие с данъчноправната теория.
Както отбелязва проф. П. Стоянов, в данъчното право приложителят на закона не може да установява данъци по аналогия, за попълването на непълнотите в законите, които засягат субекта, обекта или размера на данъците, той не е нито компетентен, нито правно упълномощен. Празнотите и грешките могат да се попълват или поправят само по реда на изменението или допълнението на данъчните закони от законодателната власт, затова и с помощта на най-широко тълкуване заобикалянето не може да бъде отстранено. Близко до цит. решение е и р. № 5570 от 25.08.2000 г. по адм. д. № 806/2000 г. на първо отд. на ВАС – приложението по аналогия на изменената редакция на ЗДДС (чл. 70 и 71), в сила от 1.01.1999 г., относно формирането на данъчен кредит към момента на повторна регистрация по ЗДДС е недопустимо за времето преди изменението, тъй като ЗДДС в посочената редакция няма обратна сила.
АДМИНИСТРАТИВНАТА ЮРИСДИКЦИЯ НА СЪДА НА ЕВРОПЕЙСКИЯ СЪЮЗ
Елена Тодорова
Съдът на ЕС, както и някои други съдилища, създадени въз основа на регионални икономически споразумения след него, притежава особености, които го отличават от по-голямата част международни правораздавателни институции, като същевременно го доближават до модела на вътрешнодържавен, национален съд. Една от съществените специфики на Съда на ЕС се отнася до обхвата на неговата предметна компетентност.
В предметната компетентност на наднационалната съдебна институция на ЕС попадат само онези правни спорове, които са й изрично възложени от учредителните договори. За Съда на ЕС е характерно, че от гледна точка на неговата предметна компетентност се различава от редица други международни правораздавателни органи по изключително голямото многообразие от правни спорове, които е оправомощен да разглежда. Правото на ЕС включва разпоредби, които регулират разнородни по своя характер правоотношения – не само международни, но и такива, които поначало са присъщи в рамките на правните системи на държавите членки - конституционни, административни, граждански правоотношения. В резултат на това в обхвата на юрисдикцията на Съда на ЕС попадат широк кръг от правни спорове, при което той може да действа не само като международен, но и като конституционен, административен или граждански съд. Въпреки че концентрирането на толкова разнородни по своя характер правомощия в лицето на една и съща съдебна институция не е често явление в съвременното международно правосъдие, понастоящем съществуват и други международни съдилища, чиято предметна компетентност се характеризира с голямо многообразие от правни спорове, които попадат в обхвата на тяхната юрисдикция.
Основна цел на настоящата статия е да бъдат разгледани случаите, в които Съдът на ЕС осъществява функции на административен съд, както и основанията за търсене на съдебна защита от физическите или юридическите лица на държавите членки. Следователно извън обхвата на темата остават правомощията на Европейския съд в Люксембург като международен, конституционен или граждански съд.
РЕШЕНИЯ И ОПРЕДЕЛЕНИЯ НА ВАС
ПЪРВА КОЛЕГИЯ
ВТОРА КОЛЕГИЯ
СЪДЕБНА ПРАКТИКА НА ЕВРОПЕЙСКИЯ СЪЮЗ ПО ПРАВАТА НА ЧОВЕКА
Решение на Европейския съд по правата на човека по делото Valkov and others v. Bulgaria (Nos. 2033/04, 19125/04, 19475/04, 19490/04, 19495/04, 19497/04, 24729/04, 171/05 И 2041/05)
Страсбург, 25.10.2011 г.
ИЗЛЕЗЕ ОТ ПЕЧАТ
„Маловажен случай в административното наказване. Коментар и съдебна практика“ от проф. д-р Дарина Зиновиева
|